В Индия измислиха странна практика, която се смята, че помага борбата срещу Ковид 19. В някои региони на страната гражданите се опитват да се излекуват от коронавируса като се мажат с кравешка тор
Странната практика се прилагала в западния щат Гуджарат. Хора, вярващи в свещената сила на кравите, се покриват с тор и урина, като смятат че това засилва имунната им система, пишат от Reuters.
В индуизма кравата е свещен символ на живота и земята и от векове индусите използват кравешки тор за почистване на домовете си и за молитвени ритуали, вярвайки, че има терапевтични и антисептични свойства.
“ Дори лекари идват тук. Вярата им е, че тази терапия подобрява техния имунитет и те могат да отидат и да се грижат за пациенти без страх“, каза Гаутам Манилал Бориса, асоцииран мениджър във фармацевтична компания.
Doctors in India are warning against the practice of using cow dung in the belief it will ward off COVID-19, saying there is no scientific evidence for its effectiveness and that it risks spreading other diseases https://t.co/Zu6Avvw3iU pic.twitter.com/Jjzc5pNqVG
— Reuters (@Reuters) May 11, 2021
Докато участниците чакат сместа от тор и урина по телата им да изсъхне, те прегръщат или почитат кравите в приюта, а също така практикуват йога, за да повишат нивата на енергия. След това те се измиват с мляко или мътеница.
Лекари и учени в Индия и по света многократно са предупреждавали да не се практикуват алтернативни методи за лечение на COVID-19, като казват, че те могат да доведат до фалшиво чувство за сигурност и да усложнят здравословните проблеми.
„Няма конкретни научни доказателства, че кравешкият тор или урината действат за повишаване на имунитета срещу COVID-19, те се основават изцяло на убеждението“, каза д-р Ия Иаиалал, национален президент в Индийската медицинска асоциация.
Има и опасения, че практиката може да допринесе за разпространението на вируса, тъй като включва хора, които се събират в групи.
Превод: Редакция „Нова Варна“, Ралица Димитрова