Повечето от нас са изпитвали ефектите на стреса поне веднъж в живота си. Той може да се окаже пагубен върху ума и тялото ни, особено ако е хроничен
Всеки човек изпитва стрес, но не всеки човек може да се справи с това състояние по най-добрия начин. Добрата новина е, че можем да научим да контролираме стреса ефективно. Но за целта първо трябва да разберем как работи връзката ум-тяло.
Връзката ум-тяло и стресът
Въпреки популярното мнение, умът и тялото не са две отделни същности. Физическото тяло влияе на вашите емоции и обратно. Както можете да си представите, ако има дисхармония в тялото, ще има и дисхармония в ума, което, от своя страна, ще повлияе на нивата на стрес.
Проучване установи, че видовете енергийни модели, които се носят от определени думи и намерения, могат да причинят физически промени в структурата на ДНК, които се превръщат в градивните елементи на тялото. Ако някога сте усещали гадене в стомаха, когато се тревожите за нещо, сте изпитали връзката ум-тяло в действие.
Затова следващия път, когато трябва да съобщавате нещо негативно, не забравяйте, че мислите ви определят как се държи тялото. Отрицателните емоции допринасят за неразположението в тялото. Внимавайте за думите, които изговаряте, защото тялото ви винаги ви слуша. Каквото мислиш, ставаш.
Ефектите от стреса върху ума и тялото
Животът е като пътешествие с влакче, което означава, че няма как да не сте подложени на стрес. Не можете да се скриете от него. Най-доброто нещо, което можете да направите, е да предприемете превантивни мерки, за да сте сигурни, че стресът няма да предизвика хаос в ума и тялото ви в дългосрочен план.
Ето как стреса се отразява на ума и тялото ни
Отслабва имунната система
Вашето здраве е вашето богатство. Ако нямате силна имунна система, тялото ви няма да може да се бори с болести и/или вируси.
COVID-19 ни научи колко е важно да се грижим за имунната си система. Ако искате да поддържате силна имунна система, спете добре, правете редовни физически упражнения, яжте здравословни храни, приемайте добавки и отделете време за релаксиращи практики. По този начин ще тренирате имунната си система да работи за вас вместо срещу вас.
Причинява депресия
Стресът е нормален отговор на положителни и отрицателни житейски преживявания. Ако обаче имате проблеми с преодоляването на стреса в дългосрочен план, можете да се изложите на риск от развитие на депресия. Продължителният или хроничен стрес води до повишени хормони, като кортизол, и намален серотонин и други невротрансмитери в мозъка, включително допамин.
Когато изпитвате повишени нива на стрес, е по-вероятно да нямате настроение. Това, от своя страна, може да доведе до депресия, като умора, безпокойство, загуба на апетит или в тежки случаи – мисли за самоубийство.
Един от най-добрите начини да се предпазите от изпадане в спирала на тъгата е да потърсите професионална помощ. Психолог или треньор може да ви помогне да се справите със стреса и безпокойството. Създайте си ежедневна практика, основаваща се на вниманието – медитация, йога, танци, тай чи или дишане.
По публикацията работи: Ралица Димитрова