Учени от Китай откриха доказателства за нов вид гигантски носорог, който е по-висок от жирафа.
Животното е обитавало планетата ни преди 26,5 милиона години, което го прави един от най-големите бозайници, живяли някога на Земята. Носорогът „Paraceratherium linxiaense“ е тежал 21 тона и е бил с дължина 7 метра.
Анализът на вкаменелостите,намерени близо до село Вангцзячуан през 2015 г.,сочи към изцяло нов вид, който е различен от другите известни гигантски носорози.
Напълно запазените череп и челюстна кост например доказват, че животното имало тънък череп, а основата на носа наподобява тази на съвременния тапир, установили учените под ръководството на д-р Дън Тао от института по палеонтология на гръбначните и палеоантропология в Пекин.
Учените установили също, че новооткритият вид бил тясно свързан с гигантските носорози, обитавали някога територията на днешен Пакистан, което е знак, че те са се придвижвали из Централна Азия.
„Тропическият климат позволявал на гигантските носорози да се връщат на север към Централна Азия, което е знак, че тибетският район все още не е бил високо плато“, посочва проф.Дън.
Превод: Редакция „Нова Варна“, Ралица Димитрова