Начинът, по който мислим, никак не е без значение за самочувствието ни и изпитването на щастие. Защото обикновено повтаряме един и същ модел на поведение, а времето лети. С него се изпускат възможности и личното щастие все повече ни заприличва на химера и мисия невъзможна.
Кои са тези мисли, които най-често ни спъват…
1. „Не е достатъчно…“
Вероятно сте преживявали подобна ситуация: попадате на обява за работа, която отдавна мечтаете да изпълнявате. Но, да речем, английският ви не е достатъчно добър и затова просто преминавате към изпълнението на текущите си задачи за деня. Или пък, все отлагате сериозното си обвързване, защото работата ви не е сигурна или не сте едва в началото на кариерата, заплатата не е достатъчно голяма, пък и жилището…
Всъщност, условията в много редки случаи могат да бъдат такива каквито ги желаем или очакваме да са и се налага по-скоро да станем по-дръзки в изпълнението на собствените си желания, въпреки тяхната „недостатъчност“. Ако се изправите и си кажете, че независимо от стечението на останалите обстоятелства ще постигнете желаното от вас, ще се чувствате по-добре. А за малките проблемни области се намират адекватни решения и „в движение“.
2. „Не знам какво да правя…“
Това е типично поведение на пасивните натури. Не са доволни от положението си в момента, но и не предприемат каквото и да е действие, за да се почувстват по-добре. Няма как положението ни да се подобри, ако поне не осъзнаем в каква насока трябва да е промяната. Поставете си цели, преценявайки какво пасва на натурата ви и изградете мислен план, как можете да ги постигнете. Стъпка по стъпка отварянето към света, научаването на нови възможности, придобиването на нови знания, контакти и умения, дават решение след решение, предложение след предложение..
3. „Не съм готов!“
Любимият ви човек ви обича. Предлага ви да се съберете и сключите брак. Усещате и още повече осъзнавате, че това е вашият човек. Но не се решавате или дори отказвате, защото не се чувствате готов…
Всъщност, най-вероятно, ако родителите ни непременно са се чувствали готови за отговорностите по отглеждането ни, едва ли е щяло да ни има. Трудно е човек да се почувства на 100% готов за дадена стъпка, важното е да опита въпреки това, след като го желае, разбира се. Примерите са много. Трябва от време на време да се рискува, както трябва да ни е ясно, че няма идеални неща. В повечето случаи те се постигат с някакъв компромис. Въпросът е с какво може да се разделите при постигането на следващата ви крачка по пътя на щастието.
4. „Трябва да съм сигурен, че ще го направя както трябва…“
Това е определено клопката на перфекциониста. Такъв човек трудно се решава да направи каквото и да било пред страха да не успее да изпълни задачата в съвършенство. Само че, дори и 100%-товите усилия понякога не дават 100% резултати. Още повече, условията се менят, както и гледните точки. Съвършеното днес в мислите ни, осъществено утре изглежда не така пълно. След това, да си перфектен е скучно, затормозяващо и… със сигурност, много изтощаващо и изхабяващо. По-добрата стратегия е „ще дам най-доброто от себе си, на което съм способен“…
5. „Би трябвало да проявявам повече смелост“
Доскоро специалисти препоръчваха да овладеем страха си и да дерзаем. Това е и популярното напътствие, което даваме на близки, когато не им достига кураж или не се чувстват сигурни преди предприемането на определена дейност, самите ние си го повтаряме вероятно често. Само че подобна „конкуренция“ със страха и надскачане на собствените възможности са една от най-големите самоизмами за начертаване на пътя към целите ни. (Първа част на материала)
Няма човек, който да не го е страх. Безстрашието е мит. А подходът на личностите, които имаме за дръзки и безстрашни е друг. Истината е, че трябва да приемем емоциите си, в случая изпитването на страх, да уважим собствените си чувства и личност такава, каквато е и после да сложим страха на мястото му.
Всъщност, изпитването на страх може да е много полезен показател. Когато се страхуваме значи се изправяме пред нещо, което не ни е известно или ни липсва опит. Това означава, че трябва да се подготвим и се запознаем с обекта или действието доколкото е възможно предварително, когато ни го позволява времето и обстоятелствата. С познанието страхът се „култивира“ и се превръща в далеч по-продуктивно усещане за ентусиазъм и кураж.
6. Не съм достатъчно умен, интелигентен, талантлив или привлекателен…
Ако трябва да сме честни никой не е достатъчно умен, интелигентен, талантлив или привлекателен, още повече, ако говорим за комплекс качества, но важи и за всяко взето по отделно.
Физическата красота е даденост, но тя трябва да се поддържа. Понякога по-привлекателни се оказват хора с черти, които не бихме описали като красиви. Интелигентността ни зависи от вродени качества, но не само. Тя се развива или не в зависимост от фактори на социалната ни среда, образование, черти на характера, възможности, цели и пр. Що се отнася до талантите, всички с постижения в тази насока потвърждават тезата за петте процента дарба и 95% труд.
За да открием себе си пред света, не е нужно да се сравняваме постоянно с другите. Още повече, че това ни прави враждебни, ревниви, обидчиви… Всички тези негативни емоции могат само да ни създадат усещане за липса, а то, като никое друго, завлича надолу, отнема от самочувствието, изтощава нервно-психически и дори физически. Вместо да се стремите да сте на върха, да сте пред всички, по-добре признайте пред себе си своята уникалност, приемайте я и я декларирайте пред света по-често.
Уважавайте своите способности и таланти. Направете си списък, ако трябва. Не проявявайте скромност в изброяването им. Вярвайте, че вие сам по себе си сте уникална личност, дошла на земята със своята лична мисия. Това помага. А списъкът винаги е от полза в моменти на потиснато самочувствие, каквото изпитва всеки човек понякога.
7. „Не мога да си намеря половинка“
Позната ли ви е репликата: „Не мога да си намеря гадже“. Няма как да откриете другия, ако проявявате пасивност и не излизате от някакъв установен ритъм на живот, който ви затваря в ограничен кръг контакти. След това трябва да сте наясно с какъв човек бихте искали да сте заедно и да загърбите несполуките от всички минали връзки.
За да имате успеха обаче да срещнете подходящия за вас човек, се доверете на вашата привлекателност и излъчване. Бъдете себе си, само така ще привлечете човека, с който ще се чувствате добре заедно и ще отговаря на вашата идентичност.
8. Животът е срещу мен
Ако броите неудачите си в интимен план, несполуките в работата, недобрия шанс да повишите квалификацията или заплатата си, няма как да не се чувствате „смазани“. За да имате бъдеще, трябва да промените подхода си и откриете позитивната страна дори на тези събития. Поговорката „Всяко зло за добро!“ може да не важи за всеки случай, но има вярно послание. Изберете по-позитивното приемане на случващото ви се, че животът ви води в правилния и подходящ за вас развой на нещата..
9. „Божия работа“
Естествено последния съвет не трябва да ви въвлича в другата крайност, че съдбата управлява живота ви. Всъщност, всичко е във ваши ръце – и изборът да сте активен, и изборът да сте пасивен. Господ няма да реши вместо вас делата ви, това едва ли му е работа. Не се осланяйте на принципи. През живота ни събитията и обстоятелствата само могат да ни покажат колко гъвкави трябва да можем да бъдем, за да се чувстваме щастливи. Благодарете на ум за успехите си и поемете рула на живота си според собствените си желания.
Източник: puls.bg