Човечеството се раздели с едни от най-красивите забележителности през последните 5 години.
За някои от тях вина носят капризите на времето, с други се сбохувахме, заради заради човешка намеса.
Това са пленяващите забележителности, които вече няма да видим в предишния им блясък:
„Нотр Дам“, Париж, Франция
Пожарът в „Парижката Света Богородица” шокира света и се превърна в лична загуба на всеки французин. Пламъци, избухнали на 15 април 2019 г., нанесоха тежки щети на катедралата, символ на готическата архитектура.
Плаж „Легзира“, Сиди Ифни, Мароко
Двете красиви каменни арки на плажа „Легзира” бяха изключително популярна туристическа атракция, пише NOVA. Те бяха и символи на Мароко до септември 2016 година, когато едната от тях се сгромоляса в морето. Сега на брега има само купчина скали, които са блед спомен от това природно чудо.
Храмът на Баал-Шамин, Палмира, Сирия
Основният храм в Палмира беше разрушен през 2015 година по време на войната в Сирия. Той е не само една от най-важните и значими религиозни постройки от 1 век след Христа, но и на древния свят. Това, което е останало от него сега, са само две колони, издигащи се самотно сред руините.
„Малката русалка”, Копенхаген, Дания
Скулптурата е дело на Едвард Ериксен, който я изработва през 1909 година. Фигурата е създадена по едноименната приказка на датския разказвач на приказки Ханс Кристиян Андерсен. Бронзовата статуя, символ на датската столица, става обект на няколко вандалски посегателства през последните години. Изумителната фигура е обезглавявана два пъти, липсва едната ѝ ръка и многократно е заливана с боя и изрисувана с графити.
Езерото Макензи, Тасмания, Австралия
През януари и февруари 2016 година Тасмания преживя опустошителни горски пожари в района на изключително красивото езеро. Това се отрази сериозно на екосистемата в района.
Бримхам рокс, Северен Йоркшир, Англия
За никого не е тайна, че туризмът уврежда природните забележителности. Уникалният скален комплекс е на 320 милиона години. Но през юни 2018 година деца събориха единия от балансиращите камъни и скалната формация сега е в руини.
По публикацията работи: Мариела Анастасова