Интересни керамични антропоморфни фигури бяха открити при арехологфическите разкопки на Провадия-Солницата.
Фигурите, представящи женски изображения в няколко варианта, отличаващи се преди всичко в начина на представяне на тялото, са между най-атрактивните и интересни находки, на които попада археолога проучвател на ранноземеделските структури – предимно селища и светилища. Пластиката носи богато културно и идеологическо съдържание, извличането на което винаги подлежи на дискусия, свързана със сложната религиозно-митологична система на древните хора.
Преди няколко дни, при продължаващите разкопки на Провадия-Солницата, в къснохалколитния пласт (от периода 4600 – 4350 г. пр. Хр.) археолозите са попаднали на горна част от керамична женска антропоморфна фигура с разперени встрани ръце. Главата е схематично представена с почти овална форма, носът е релефен, очите и устата са маркирани чрез врязани линии, а непосредствено под устата са разположени три ямички. Главата е слабо изнесена назад, а погледът е насочен нагоре. Гърдите са оформени с малки конични пъпки. Без съмнение фигурата е имала изправено тяло.
Изображението на женски персонаж в адорация би могло да се свърже с изпълняването на обред с обръщение към силата на прераждането и възраждането, която обикновено се определя като богинята Майка. В този смисъл представената керамична фигура може да се тълкува като изображение на жрица.