Уникална археологическа находка е открита в Ахтополския залив. Това е каменна тесличка на близо 7 хиляди години. Смята се, че предметът е от времето на ранната каменно-медна епоха
Ценната археологическа находка е открита от водолаза Мирослав Димитров, който дарил предмета в “ Музея на котвата в Ахтопол“.
„Нов, изключително интересен експонат вече е притежание на Музея на котвата в Ахтопол“ съобщи уредникът му Атанас Орачев.
„Тесличката вероятно е от времето на ранната каменно-медна епоха или приблизително началото на петото хилядолетие преди Христа“, каза Орачев.
Предметът е изработен с ювелирно майсторство и впечатлява с изящните си линии, съобщават от Дарик Радио.Орачев разказа, че през 1982 и 1983 година по време на подводната археологическа експедиция „Космос“ в Ахтополската акватория също е открита енеолитна каменна тесличка.
През 2014 година е открит пък керамичен фрагмент, който познавачи на праисторията на Мала Азия и Югоизточна Тракия също определят като „ранноенеолитен“. „Постъпилият сега в сбирката артефакт е поредно доказателство, че Ахтопол се очертава като едно от най-ранните селища по Странджанското Черноморие“, смята Орачев.
Находката е изключително ценна. Дарения като това не само правят експозицията по-интересна за посетителите, те неизменно допринасят за обогатяване на историята на Ахтопол и Южното Черноморие.
„Когато местните хора видяха, че музеят е построен и работи активно, започнаха да даряват. По-голямата част от експонатите се дължат именно на такива дарители“, добави Орачев.
По публикацията работи: Ралица Димитрова