Противоречиви са оценките за туристическия сезон. Едни от анализаторите казват, че ще има отстъпление от миналогодишните резултати, други са оптимисти и казват, че отливът на руски туристи по Северното Черноморие се компенсира от други туристи, например от скандинавските страни и Германия.
Стоян Маринов – директор на Колежа по туризъм във Варна и член на УС на Варненската туристическа камара, обясни за БНР, че точно през септември, понеже цените падат, Черноморието става още по-атрактивно и семействата могат да си позволят да почиват. По думите му, има изключително изгодни оферти, предназначени за възрастни хора и семейства с деца, които не могат да си позволят високите цени през юли и август. Тази ценова политика привлича изключително много и румънците. Според него ако всичко върви нормално, до края на септември – началото на октомври може да се постигне броя на нощувките, които са реализирани миналата година.
Елена Иванова – председател на Съюза на собствениците – Слънчев бряг, също коментира:
Не смятам, че септември е месецът, който ще наклони везната, тъй като заетостта след 15 септември драстично намалява. Това, че в момента хотелите са пълни, не означава, че септември ще бъде толкова пълен, че да успее да компенсира спада през юли например. /…/ Резултатите от сезона до момента показват и накъде върви договарянето за следващата година. Туроператорите не понасят и не приемат сериозни увеличения на цената, като под сериозни разбирам 4-5%, а се приемат като нормални едни увеличения от порядъка на 1-2% – те дори инфлацията не могат да покрият.
Иванова подчерта, че българските туристи в Слънчев бряг не са по-малко отколкото през предходни години.