За съжаление, колкото и да не ни се иска, есента настъпи и започна сезона на есенните грипове и настинки. Ето какви храни трябва да консумираме според диетолозите, за да бъдем здрави и да имаме имунитет
Според експертите, за да имаме висок имунитет през есенните месеци е препоръчително да включим цитрусовите плодове в менюто си още в първите студени дни.
Етеричните масла, съдържащи се в портокалите и грейпфрутите, тонизират и подобряват настроението, а това е от изключителна важност за есенния период.
Също така, не трябва да забравяме за здравословните мазнини. Това са ядки , зехтин, мазна риба, авокадо.
Диетолозите препоръчват също така да консумираме и горещи зеленчукови крем супи, като крем супа с тиква, пащърнак, сладък картоф
Те ще забързат метаболизма ни и ще затоплят тялото. Добре е да ядем и сезонни зеленчуци, гъби, тиква, тиквички, ряпа, цвекло, зеле – те ще набавят витамини и минерали, необходими на организма към менюто, отбелязват Писарева и Круглова. Експертите допълват, че през този сезон трябва да се наблегне на сезонните продукти. Круглова от своя страна каза, че ястията от тиква трябва да бъдат включени в менюто, тъй като този продукт има бета-каротин и витамин А.
Ябълките, прасковите, кайсиите този сезон съдържат изобилие от витамини и минерали. По въпроса за зеленчуци, то такива са доматите, краставици, чушките – те съдържат витамин С, карбоксилна киселина, която е необходима за нормалната функция на имунната система, споделя диетологът, пишат още от Actualno.
Според Круглова към менюто могат да се прибавят традиционни за есента подправки, сред които джинджифил, чесън, канела, но това не е чак толкова необходимо. Джинджифилът и чесънът имат антимикробни ефекти, но това не е чак толкова важно, ако говорим за лечение. По-скоро трябва да се смята за превантивна мярка, обяснява експертът.
По-рано тази седмица диетолог назова есенните плодове, които укрепват имунната система. Те съдържат много витамин С, полезни органични киселини, разнообразие от витамини и минерали. Такива са боровинките, които подобряват имунитета благодарение на голямото количество витамин С, полезни органични киселини, различни витамини и микроелементи. Тези плодове могат да се съхраняват дълго време без термо обработка, като в същото време съхраняват полезните си свойства. Още нещо, тези есенни плодове имат ниско съдържание на захар – не повече от 10%.
По публикацията работи: Ралица Димитрова