Всички сме свикнали да чуваме още от малки, че трябва да се храним разнообразно, за да си набавяме всички необходими за организма хранителни вещества. Полезно е да консумираме както зеленчуци, така и месо.
Ако изключим някой от видовете храни от ежедневното си меню, това може да доведе до здравословни проблеми. Това заяви диетологът Олга Чунтова.
Тя отбеляза, че когато се откажем от животинските протеини, в организма ни спират да постъпват важни елементи, като витамини D и B12, които увеличават риска от инсулт, както и омега-3 мастни киселини, креатин, холестерол, йод, фосфор и калций.
„Всичко това води до хормонални смущения. Косата, ноктите, костите и репродуктивната функция страдат. Изключването на животински протеини също увеличава риска от развитие на анемия. Когато животинските продукти са изключени от храната, растителният протеин не може нито да замени животинските протеини в състава на аминокиселините, нито да бъде асимилиран“, каза говорителката, цитирана от DarikNews.bg.
Специалистът добави, че хората, които се отказват от месото, не трябва да пият прекалено много кафе и чай. И двете напитки могат да попречат на усвояването на желязото. За да се нормализира този процес, трябва да се консумират храни, съдържащи аскорбинова киселина. В храната трябва да се включат и водорасли, семена от чиа, орехи, яйца и ленено семе – тези храни бързо компенсират недостига на полиненаситени мастни киселини.
Цинкът може да се набави от ядките и бобовите растения, а аминокиселините – от млечните продукти. Маковото семе, сусамът, бадемите, младата коприва и шипката могат да помогнат за повишаване на съдържанието на калции.
По публикацията работи: Мариела Анастасова