Експерт обясни какво се случва с мозъка ни, когато спим по-малко от шест часа
Според експертът по медицина д-р Ребека Робинс само едночасова промяна в съня е достатъчна, за да направи значителна разлика.
„Когато променим графиците си за сън с един час или повече, ние изпращаме сигнали до своя мозък, че се опитваме да преминем към нова часова зона. Това прави заспиването на следващата нощ истинско предизвикателство“, каза д-р Робинс.
Според нея токсините, отделяни от мозъка, могат потенциално да доведат до сериозни последици.
„Открихме, че през деня мозъкът произвежда токсини, чието натрупване е свързано с неврокогнитивен спад, който се среща при болестите Алцхаймер и деменцията. Освен това лекарите са установили, че хората, които са лишени от сън, са двойно по-застрашени от настинка и грип.
Експертът посочи, че за да се радваме на по-добър сън, е необходимо да си лягаме по едно и също време всяка вечер.„ Точно както децата се нуждаят от определен режим за лягане, така и ние трябва да си създадем подобен“, посочи тя.
Друго важно нещо, което можем да направим, за да спим по-спокойно е да не си гледаме телефона преди лягане. Освен това е добре да е да спим на хладно, като препоръчителната температура на стаята ни е 18C.
Според нея 20-минутната дрямка през деня може да бъде част от рутината за здравословен сън.
Превод и редакция: „Нова Варна“, Ралица Димитрова