in

Витанов: Не бива да се бърза с разхлабването на мерките

Кадър: bTV

Проф. Николай Витанов публикува кратка информация за оперативната обстановка за пандемията за 14 февруари 2022

Проф. Витанов изрази надежда и направи оптимистична прогноза, но не пропусна и да предупреди да не бързаме да се радваме, защото „битката още не е свършила“.

„Завърши третата седмица от царстването на Омикрона. Започна четвъртата. Базовото репродуктивно число днес е 0.95. На това му се казва фиаско на негово величество Омикрона. Няма суперпожар. Трендът на нарастване на новите случаи – пречупен. Трендът на нарастване на заетостта на леглата в болниците – пред пречупване. Тренд на повишаване на смъртността – непречупен. Той ще се пречупи последен. Състоянието е според очакванията“, посочи Витанов.

„В България не се случи огромната Омикрон вълна, която наблюдавахте в други държави. И тръгнахме да го удряме на уволнение. Предупреждение: бързата кучка слепи ги ражда! Битката още не е свършила. Внимавайте с отпускането на мерките. Нали знаете приказката за давенето на края на Дунава. С достатъчно глупост може да стабилизирате сценария вторичен пик на омикрон вълната. Спазвайте мерките. Вървим добре, не бива да се отклоняваме от правилната траектория. При тази вълна системата „бърза кучка“ е толкова погрешна, колкото и системата „сталин“ (налагане на тотален локдаун). Зададената траектория на социалната система е да няма суперпожар, да няма препълнени болници, да няма тотален локдаун. С очите си наблюдавате как огромната българска социална система върви по тази траектория вече четвърта седмица. Който мисли, че е лесно, да се пробва да го направи“, написа Витанов.

По негови сметки сценарият вторичен пик е нестабилен в настоящия момент. Посоката на усилията трябва да бъдат в посока да бъде държан нестабилен.

„Трябва да сме тотални идиоти, за да стабилизираме сценария за вторичен пик. Това го написах вчера, пиша го и днес. Утре може да го напиша и с главни букви“, казва математикът.

Състоянието на нещата в болниците – системата върви по зададената траектория: няма препълнени болници. Очакваният натиск върху здравната система се случва и ще продължи, обаче са налице признаци, че сме достигнали максимума на натиска. Пречупването на тренда се очаква да стане през тази седмица. С това ще излезем от пика, казва още Витанов.

„Няма ексцесивни мерки, има мерки само там, където се налага. Започва отслабване на мерките там, където те са си свършили работата. Тук не бива да се бърза. Спряхме нарастването на новите случаи посред зима. Да не изпускаме тази победа. Да не изпускаме шарана този път“, призова Витанов.

„Смъртността – и тук системата се движи според очакванията. Това е последният тренд, който ще се пречупи. Очакванията са това да започне да става във втората половина на февруари. Има обективни фактори, които водят до високата смъртност и те не могат да се премахнат с тактически мерки. Мислите си, че с тотален локдаун смъртността ще намалее. На други места имаше тотален локдаун и стотици хиляди случаи на ден. Винаги съм казвал – неправилно наложеният тотален локдаун може да е много вреден. Първият локдаун у нас – да го кръстим локдаунът Ананиев – Мутафчийски, беше правилно наложен и той прегази първата вълна – проблемите ни почнаха чак през есента на 2020. От лятото на 2020 г. налагането на такъв локдаун е невъзможно поради това, че приказките на ГУРУТАТА за „безобидното грипче“ са в главите на значителна част от народа, която стана инатеста. Оттук почва високата смъртност и докато не се преодолее това, смъртността ще е висока и никакъв тотален локдаун няма да я свали“, предупреди математикът.

Той даде кратко обобщение на необходимите действия.

„Тактиката е проста: Държим текущия сценарий стабилен и ще и видим сметката и на тази вълна. Базовото репродуктивно число падна под 1. Дръжте така. Омикронът е на колене. Не му помагайте да се изправи. Не действайте по системата БЪРЗАТА КУЧКА, прекалената еуфория е също толкова вредна, колкото и прекаленият песимизъм“, посочи Витанов.

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.