„Аз съм от поколението, което помни хранителната криза и точно през най-тежката зима на 1991 г. така се случи, че бях в казармата и не съм висял по опашки за мляко от 4/5 часа сутринта, но съм ги виждал“, разказа председателят на асоциация „Активни потребители“. Той обясни, че опашките за олио в събота са били по-скоро един по-специфичен „черен петък“.
Богомил Николов – изпълнителен директор на асоциация „Активни потребители“ и Димитър Зоров директор на Асоциацията на млекопреработвателите коментираха темата за това, дали ни грози хранителна криза и ще продължат ли да се вдигат още цените на стоките.
По думите на Николов опашките за олио не се дължат толкова на криза, колкото на самата промоция.
„Смятам, че пазарът все още показва велики уроци, включително и на спекулантите. Всеки търговец има свобода да си определя цените, вади по-висока цена, но конкурентът му вади ниска цена, опашки се извиват и този, който е мислел, че ще спечели с по-високата, не печели нищо“, сподели той в предаването „Социална мрежа“.
От своя страна Димитър Зоров счита, че е важно потребителят да знае благодарение на какво е висока цената.
„Няма производствени цени дори на 70% от 22 лева за килограм сирене. Млечните продукти се продават много под себестойност. Цените на фуражите са два пъти по-скъпи, но не виждаме два пъти ръст на цените на млечните продукти“, посочи той. И допълни, че трайните продукти ще ги има, не така обаче стоят нещата с малотрайните.
„Киселото мляко, прясното, млякото, за тях не може да се каже. Държавата да направи калкулация колко струва един литър мляко, ако има нужда, да се проверяват спекулантите“, призова Зоров.
По публикацията работи: Мариела Анастасова