Всеки човек има различни интереси и харесва различни сфери. За едни изкуството например може да е интересно, а в други да не буди никакъв интерес. От друга страна сферата на финансите може да е по-доходоносна, но погледната отстрани изглежда скучна и не предизвиква внимание
Хората, които упражняват професия в тази сфера, често изглеждат скучни и дори некомпетентни по други теми на хората около тях. Това се твърди в нови проучване.
Изследователи от University of Essex, Англия, са анкетирали повече от 500 души, като са ги питали кои хора (според професията и хобитата) смятат за най-скучни и с какви характеристики ги свързват.
Хората, които се занимават с професии, свързани с финансите, са посочени единодушно като най-скучните в света. Четири от първите пет места в списъка с „най-скучните“ са заети именно от професии, свързани с финансите. Според анкетираните, хората заемащи тези „скучни“ работни места, са некомпетентни в много други сфери.
„Логично е счетоводителите да бъдат възприемани като скучни, но и като идеалният човек, който да свърши добра работа по данъчната ви декларация“, смята Уайнанд Ван Тилбург, съавтор на изследването и старши преподавател в катедрата по психология на университета.
По думите му стереотипно „скучните хора“ обикновено не се харесват и често биват избягвани от хората около тях, до голяма степен поради несправедливи предубеждения. Това донякъде обяснява резултатите от доклада.
Възприятията ни за хората със сигурност могат да се променят с времето, но хората, определяни като „скучни“, нямат шанс да докажат, че стереотипите са глупост, коментира Тилбърг, цитиран от Money.bg.
Ето и резултатите от проучването:
Топ 5 на най-скучните професии
- Анализатор на данни
- Счетоводител
- Данъчен служител
- Хигиенист
- Банкер
Топ 5 на най-вълнуващите професии
- Актьор
- Учен
- Журналист
- Лекар/здравен служител
- Учител
Сред най-скучните хобита в класацията попадат гледане на телевизия, религиозни интереси, математика и други.
Хората в някои от тези „скучни“ професии обаче, често получават по-добро заплащане, в сравнение с тези, които упражняват „вълнуваща професия“.
В доклада се цитират данни за заплатите на анализаторите на данни например, които са доста по-високи от тези на някой, който се занимава със сценично изкуство.
По публикацията работи: Мариела Анастасова