За легализиране на преработката на индустриалния коноп у нас настояват депутати от четири различни партии. Сред мотивите за отправеното предложение е свойството на растението да абсорбира въглероден диоксид и да повишава качеството и състава на почвата. Законопроектът е подкрепен от „Има такъв народ“, „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Възраждане“
В последния работен ден на депутатите, в 2 без пет девет народни представители са поискали легализация на преработката на индустриален коноп у нас, предаде bTV.
В момента това става на територията на Румъния, където от нашия коноп се произвеждат лекарства.
„Предложеният законопроект дава възможност тази индустриална обработка и създаването на лекарства да става на територията на България“, каза председателят на Здравната комисия на НС д-р Антон Тонев.
Сред мотивите на вносителите е, че растението абсорбира въглероден диоксид и повишава качеството и състава на почвата. А България и в миналото е била водещ производител на канабис сатива.
Законопроектът за индустриалния коноп е подкрепен от нестандартна коалиция – „Има такъв народ“, „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Възраждане“.
Експертите обясняват, че за тези, които пушат трева, нищо всъщност не се променя. И тепърва има въпроси за решаване.
„Аз бих пипнал и текстовете за дивия коноп, който си расте по села и паланки и навсякъде, и регулацията на самата марихуана, тоест канабиса“, коментира адвокат Калин Ангелов по повод на законопроекта.
В законодателството обаче няма ясно разграничение между индийски и индустриален коноп, казват още специалистите.
По официални данни, около 700 000 души у нас са пушили трева. А делата за употреба и притежание са сред най-честите за българския съд.
По публикацията работи: Пламена Сутева