in

Проучване: Възможно ли е да имаме дигитален близнак

Снимка: Pixabay

Представете си, ако бихте могли да създадете свой собствен близнак, точно копие на себе си, но такъв, който живее чисто дигитален живот

Живеем в епоха, в която всичко, което съществува в реалния свят, се възпроизвежда дигитално – нашите градове, нашите коли, нашите домове и дори ние самите.

И точно като силно разпространената метавселена – планове за виртуален, дигитален свят, в който вашият аватар би се разхождал – дигиталните близнаци се превърнаха в нова, говорена технологична тенденция.

Цифровият близнак е точно копие на нещо във физическия свят, но с уникална мисия – да помогне за подобряването или по някакъв друг начин да предостави обратна връзка с версията в реалния живот.

Първоначално такива близнаци бяха просто сложни 3D компютърни модели, но изкуственият интелект (AI), комбиниран с интернет на нещата – който използва сензори за свързване на физически неща с мрежата – означаваше, че сега можете да изградите нещо дигитално, от което постоянно се учи и помага подобряване на истинския аналог, предават от bbc.com.

Технологичният анализатор Роб Ендерле вярва, че ще имаме първите версии на мислещите човешки дигитални близнаци „преди края на десетилетието“.

Роб Ендерле казва, че има етични съображения за изучаване, когато се развиват цифрови човешки близнаци „Появата им ще изисква огромно количество мисъл и етично съображение, защото мислещата реплика на самите нас може да бъде невероятно полезна за работодателите“, казва той.

„Какво ще стане, ако вашата компания създаде дигитален близнак от вас и каже „хей, имате този дигитален близнак, на когото не плащаме заплата, така че защо все още ви наемаме?“?
Г-н Ендерле смята, че собствеността върху такива дигитални близнаци ще се превърне в един от определящите въпроси на предстоящата метавселена.

Вече започнахме пътуването към побратимяване на хора – под формата на гореспоменатите аватари – но в момента те са доста тромави и примитивни.

В платформата за виртуална реалност на Meta (бивша Facebook) Horizon Worlds, например, може да сте в състояние да дадете на аватара си подобно лице на вашето, но дори не можете да му осигурите никакви крака, защото технологията е на толкова ранен етап .

Проф. Вахтер казва, че дигиталните човешки близнаци остават само научна фантастика на този етап
Тя добавя, че дали някой „ще бъде успешен в юридическия факултет, ще се разболее или ще извърши престъпление – ще зависи от все още дискутирания „въпрос на природата срещу възпитанието“.

Това ще зависи от късмета и лошия късмет, приятелите, семейството, тяхното социално-икономическо положение и среда, и разбира се от личния им избор.“

Въпреки това, тя обяснява, AI все още не е добър в прогнозирането на тези „единични социални събития, поради присъщата им сложност. И така, имаме дълги пътища, докато можем да разберем и моделираме живота на човек от началото до края, като приемем, че е възможно винаги.“

Вместо това в областите на продуктовия дизайн, дистрибуцията и градското планиране използването на дигитални близнаци в момента е най-сложно и широко.

В състезанията във Формула 1 отборите на Макларън и Ред Бул използват цифрови близнаци на своите състезателни коли.

Междувременно гигантът за доставка, DHL, създава цифрова карта на своите складове и вериги за доставки, за да му позволи да бъде по-ефективен.

McLaren има дигитален близнак на най-новия си автомобил, който е бил използван за подпомагане на развитието му И все повече градовете ни се възпроизвеждат в дигиталния свят; Шанхай и Сингапур имат цифрови близнаци, създадени, за да помогнат за подобряване на дизайна и работата на сгради, транспортни системи и улици.

В Сингапур една от задачите на неговия дигитален близнак е да помогне за намирането на нови начини за навигация на хората, избягвайки зони на замърсяване. И нови градове в Близкия изток се строят едновременно в реалния и цифровия свят.

Френската софтуерна компания Dassault Systemes казва, че сега наблюдава интерес от хиляди фирми към своята технология за цифрови близнаци.

Досега работата му включваше използването на дигитални близнаци, за да помогне на фирма за грижа за косата да проектира цифрово по-устойчиви бутилки с шампоан, вместо безкрайни прототипи в реалния живот. Това намалява отпадъците.

Проектът Living Heart на Dassault,основан от д-р Стив Левин, създаде точен виртуален модел на човешкото сърце, който може да бъде тестван и анализиран, позволявайки на хирурзите да разиграят серия от сценарии „какво ако“ за органа, като използват различни процедури и медицински устройства.

Детската болница в Бостън сега използва тази технология за картографиране на реални сърдечни състояния на пациентите, докато в болницата Great Ormond Street в Лондон екип от инженери работи с клиницисти за тестване на устройства, които могат да помогнат на деца с редки и трудни за лечение сърдечни заболявания.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/