in

Учени: Шизофренията и одраскването от котка може да имат връзка

Снимка: Pixabay

Американски изследователи са изследвали кръвта на 17 пациенти с шизофрения за ДНК на Bartonella. Те я откриват в 70% от случаите, в сравнение с едва 8% от здравата контролна група. Болестта на котешка драскотина причинява подути лимфни възли, главоболие и умора

Шизофренията може да бъде свързана с Bartonella, бактерията зад болестта на „котешка одраскване“, която може да бъде прихваната чрез ухапвания и драскотини от заразени котки, предават Daily Mail.

Котките се заразяват с бактерията чрез кърлежи и бълхи, а предаването на хората може да причини умора, главоболие, треска и подути лимфни възли. Дълго се смяташе, че болестта на котешките драскотини е краткотрайна, но новите открития показват, че при някои хора инфекцията може да продължи.

Изследователи от САЩ тестваха кръвта както на малък брой пациенти с шизофрения , така и на здрави възрастни за доказателства за ДНК на Bartonella. Те открили, че 12 от 17-те пациенти с шизофрения са имали Bartonella ДНК в кръвта си, в сравнение само с един член от 13-силната контролна група. Това предварително проучване беше много ограничено по своя размер и ще трябва да се предприемат допълнителни изследвания, за да се установи определена връзка между Bartonella и шизофренията. Въпреки това, констатациите са предполагащи и „силно подкрепят“ стартирането на последващи проучвания, коментира екипът.

„Изследователите разглеждат връзката между бактериалната инфекция и невропсихиатричните заболявания от известно време“, каза ветеринарният изследовател Ерин Лашнитс от Университета на Уисконсин. „По-конкретно, има изследвания, които предполагат, че притежаването на котка е свързано с шизофрения поради зоонозния паразит Toxoplasma gondii, но досега няма убедителни доказателства в подкрепа на причинно-следствената роля на този паразит.

„Доколкото ни е известно, това е първата работа, която изследва потенциалната роля на Bartonella при шизофренията“, добави психиатърът от Университета на Северна Каролина.
В своето малко проучване, екипът включва 17 души със стабилни и медицински управлявани случаи на шизофрения или шизоафективно разстройство и контролна група от 13 здрави възрастни, всички от които тестваха два пъти в рамките на една седмица за инфекция с Bartonella.

Екипът установи, че 12 от 17-те пациенти с шизофрения имат ДНК на Bartonella в кръвта си, в сравнение само с един член от контролната група. И пациентите, и контролните групи съобщават за подобни нива на притежание на домашни любимци и излагане на бълхи, които също могат да носят Bartonella. „Ако не бяхме използвали ddPCR за тестване на тази група индивиди, нямаше да открием ДНК на Bartonella в нито един от участниците, нито в случай, нито в контрола.“ „Важно е да запомните, че нашето проучване по замисъл не е в състояние да демонстрира причинно-следствена връзка между инфекцията с Bartonella и шизофренията“, каза професор Frohlich. „Въпреки това, ние вярваме, че това първоначално наблюдателно проучване силно подкрепя необходимостта от последващи изследвания.“

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/