Нова техника е въведена от експерти от университета в Саутхемптън. Предлага се на пациенти, страдащи от еозинофилен езофагит. Състоянието, което засяга 1 на 1000 души, причиняващо болка в гърлото
Хиляди хора, които живеят с мъчителен проблем с гърлото, скоро могат да бъдат пощадени от честите инвазивни сканирания, съобщават Daily Mail.
Новата техника, разработена от лекари в Университетската болница Саутхемптън, ще бъде предложена на пациенти с еозинофилен езофагит, състояние, което засяга приблизително един на 1000 души и причинява тежко възпаление на хранопровода. Това може да направи храненето неудобно, да предизвика гадене и в тежки случаи да изисква спешна процедура за отстраняване на блокажи. Ако страдащите не могат да преглъщат, може да се наложи да разчитат на шейкове като заместители на хранене. Заболяването може да се лекува с лекарства и чрез ограничаване на храните, които предизвикват симптомите, но единственият настоящ метод за наблюдение включва поставяне на камера в гърлото на всеки два месеца.
Този метод, известен като ендоскопия, може да бъде изтощителен, но е от съществено значение, позволявайки на лекарите да видят вътрешността на хранопровода и да вземат тъканни проби. Ако състоянието напредне, може да се натрупа белег, трайно стесняване на тръбата и влошаване на симптомите. Сега нов тест, разработен от британски лекари, може да замени неудобните, жизненоважни проверки с камера. По време на 30-минутна процедура пациентите поглъщат връв с ширина 0,3 mm, която е навита на топка от 8 mm. Единият край е залепен отстрани на бузата. Отпиват глътка вода и връвта се разплита в стомаха. След половин час се изтегля. Връвта е направена от изкуствена коприна, изкуствено влакно, често използвано в меки мебели, което също е силно абсорбиращо. Той абсорбира течност в хранопровода, така че вместо да търси физическо увреждане, позволява на лекарите да проверяват за микроскопични възпалителни протеини.
При еозинофилен езофагит клетките, борещи се с инфекцията, наречени еозинофили, се разпадат и се натрупват в хранопровода. Мястото се възпалява, което води до усещане, че тръбата се стяга. Докато много страдащи казват, че проверката с ендоскопия е само леко неудобна, малцинство го намират за травматично и изискват седация. Може да бъде особено трудно за децата. Д-р Ефрем Ерен, консултант имунолог в Университетската болница Саутхемптън, който е използвал техниката при 1000 случая, каза: „Тъй като връвта е мека и еластична като храна, деца на петгодишна възраст нямат проблем да я преглъщат. Нещо повече, имаме тези устройства за тестване във всички лаборатории на NHS, така че ще бъде лесно да ги разпространим широко.
Причината, поради която някои хора развиват еозинофилен езофагит, отдавна озадачава лекарите. Много експерти смятат, че това е резултат от необичайно реактивна имунна система, тъй като хората с имунни разстройства като астма и хранителни алергии са по-склонни да го развият. Лечението включва изрязване на обичайните задействащи храни, като пшеница и млечни продукти. Лекарствата за киселини, наречени инхибитори на протонната помпа, също могат да бъдат ефективни, както и стероидите. Ако не се лекува, хранопроводът може да стане толкова тесен, че пациентите трябва да имат терапевтична дилатация – при която се използва балон за разширяване на тръбата, така че да могат да преглъщат. Рядко пациентите развиват разкъсвания на тъканите, които изискват спешна операция за възстановяването им.
Лекарите в Саутхемптън насърчават пациентите да правят новия тест у дома, за да избегнат пътувания до болница. Д-р Ерен казва: „Направата на тест у дома е лесен начин да ги успокоите, че лечението им държи нещата под контрол – това може да им помогне да ги насърчите да се придържат към плановете си за лечение.“ Ели Рана, на 13 години, от Саутхемптън, е наблюдаван с помощта на струнния тест, откакто за първи път е диагностициран с еозинофилен езофагит през юни 2020 г. Майка му, Лиза, активистка за повишаване на осведомеността за алергии, е забелязала, че той трябва да нарязва плодовете и зеленчуците на малки парчета и пие няколко чаши вода с храната си, само за да намали храната.
По публикацията работи: Силвана Димитрова