Динята се счита за изключително полезна, поради съдържанието си. Веществата в нея спомагат работата на сърцето, намаляват риска от инфаркт, от някои видове рак, диабет и други заболявания. Динята намалява риска от сърдечни заболявания и може да предпазва ставите от възпаление. Това са само част от ползите за здравето
Динята съдържа голямо количество витамини и е особено богата на ликопен и други антиоксиданти като витамин С, пише „The Jerusalem Post“.
Съдържанието на захар в динята не е твърде високо. Тя е нискокалорична поради високото си съдържание на течности – порция от 100 грама диня има само 30 калории.
100 грама диня съдържат 92 грама вода, 0,61 грама протеини, близо 8 грама въглехидрати и 0,15 грама мазнини. Освен това в нея има минерали като желязо, калций, калий и фосфор.
Редовната консумация на диня е от полза на сърцето. Динята съдържа аминокиселината цитрулин, която увеличава производството на друго вещество в организма, наречено азот-кислород, и стимулира разширяването на артериите, което спомага за понижаване на кръвното налягане. Много изследвания са установили, че тази аминокиселина е свързана с намаляване на риска от инфаркт.
Заради високото съдържание на ликопен, който оцветява динята в червено, сочният плод е и мощен антиоксидант. Проучванията показват, че антиоксидантите намаляват риска от някои видове рак, диабет и други заболявания. Динята има повече ликопен от всеки друг плод или зеленчук – дори от доматите.
За да си набавите повече ликопен, избирайте възможно най-ярка и зряла червена диня. Важно е да се отбележи също, че дините без семки обикновено съдържат повече ликопен, отколкото тези със семки.
Динята съдържа още един естествен пигмент, наречен бета-криптоксантин (жълто-оранжев пигмент от семейството на каротеноидите), който се свързва с намаляване на риска от сърдечни заболявания и може да предпазва ставите от възпаление.
Няколко проучвания показват, че консумацията на диня с течение на времето може да намали вероятността от развитие на артрит.
Други ползи от динята са свързани с поддържане на здравето на очите, поддържането на хидратацията на организма, както и със задоволяването на желанието за сладко, без да се разчита на захарни изделия.
По публикацията работи: Пламена Сутева