Става въпрос за Бяла водна лилия (Nymphaea alba), която се появи в Природен парк „Златни пясъци“. Възстановяването на популацията на бялата водна лилия се счита за индикатор за чистота на местообитанията
Бяла водна лилия (Nymphaea alba) се появи в Природен парк „Златни пясъци“.
Възстановяването на популацията на бялата водна лилия е индикатор за чистота на местообитанията и води до завръщането на прелетни и постоянно гнездящи птици, между които ръждив ангъч, малък корморан, ръждива чапла, сива чапла, както и видовете блатна костенурка и обикновен тритон. Появата на този защитен вид растение е следствие от системно изследване на физико – химичните и микробиологични характеристики на повърхностните води на „Малко водно огледало” и „Голямо водно огледало”, ръчно почистване на растителността на 50% от повърхностните води на водните огледала и осигуряване на светлина и кислород на растителността.
В изпълнение на проекта е възстановен водният режим на „Малко водно огледало” и е намален рискът от пресъхване и загуба на растителни видове в езерото. Изграден е декоративен улей от чешма „Юбилейна” до него, благодарение на който целогодишно е осигурена чиста вода. След проведени консултации с експерт-флорист и съобразно неговите препоръки е запазено и разширено разпространението на Обикновена пърчовка, като стремежът е да се намали рискът от загуба на този вид в защитената зона. За целта се извършва отстраняване на храстовата и дървесната растителност и се коси два пъти през годината. Ежегодно се извършва оценка на състоянието на вида и местообитанието му.
Изпълнението на проекта ще продължи до октомври 2023 г.