Учени съветват да добавяме банани към своята диета. Причината за това е голямото съдържание на химичния елемент калий в този любим на мнозина плод. Счита се, че калият е един от седемте жизненоважни макроелемента в човешкия организъм и третият най-често срещан минерал в човешкото тяло. Този химичен елемент може да бъде наш верен приятел при борбата с негативните ефекти от прекомерната употреба на сол
Нидерландски лекари установиха, че бананите могат да подобрят здравето на сърцето, предаде ЮПИ.
Бананите са богати на калий, който като химичен елемент помага да се противодейства на отрицателните ефекти от солта в хранителния режим и понижава кръвното налягане. Това обясниха изследователите от Амстердамския университет.
Авокадото и сьомгата също са богати на калий. Той се съдържа и в различни зеленчуци, плодове, ядки, боб, млечни продукти, риба.
„Добре известно е, че голямата консумация на сол е свързана с повишено кръвно налягане и по-голям риск от инфаркти и инсулти“, обяснява авторът на изследването д-р Лиферт Фогт от Амстердамския университет.
В изследването са анализирани данни на почти 25 000 британски мъже и жени на възраст между 40 и 79 години, които са участвали в проучване между 1993 и 1997 г. Участниците са попълнили въпросници за навиците си на живот, анализирани са кръвното им налягане и проби от урина.
Изследователите открили, че когато консумацията на калий при жените се повиши, кръвното налягане спада. Не е установена обаче подобна връзка при мъжете.
Установено е, че при хората с най-висок прием на калий има 13 процента по-малък риск от сърдечни заболявания в сравнение с тези с най-нисък прием.
Данните от проучването са публикувани в изданието “Юръпиън харт джърнъл”.
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва на възрастните хора да консумират дневно поне 3,5 грама калий и по-малко от 2 грама натрий (5 грама сол), отбелязва ЮПИ.
По публикацията работи: Пламена Сутева