Плуването във води с 20C или по-ниски температури може да намали „лошите“ телесни мазнини. Изглежда също, че предпазва от инсулинова резистентност – което може да доведе до диабет. Учените смятат, че студената вода предизвиква отделянето на хормони, разграждащи мазнините
Може да изглежда като последното нещо, което искате да направите, докато навлизаме в зимните месеци, пишат dailymail.
Основен преглед установи, че може да намали „лошите“ телесни мазнини при мъжете и да предпази от инсулинова резистентност, което може да доведе до проблеми с кръвната захар.
Плуването при минусови температури става все по-популярно през последните години благодарение на възхода на уелнес гурута и инфлуенсъри като Вим „Ледения човек“ Хоф.
Загуба на тегло, по-добро настроение и стимулиране на сексуалното желание са само част от ползите според защитниците на нарастващата тенденция.
Водещият автор на изследването, професор Джеймс Мърсър от Арктическия университет на Норвегия, каза, че вече е „ясно“ потапянето в студена вода „може да има някои полезни ефекти върху здравето“.
Но екипът предупреди, че потенциални капани, включително хипотермия и сърдечни и белодробни проблеми, означават, че това не идва без риск.
Учените вярват, че студената вода предизвиква отделянето на хормони, разграждащи мазнините, което може да помогне за предпазване от затлъстяване и сърдечни заболявания.
Прегледът на 104 проучвания разглежда ефектите от кръвообращението със студена вода, имунната система, възпалението и оксидативния стрес.
Установено е, че потапянето във вода с температура под 20C (68F) активира кафява мастна тъкан, вид „добра“ телесна мазнина, която изгаря калории, за да поддържа телесната температура.
Той също така повишава производството на протеина адипонектин, който играе ключова роля в защитата срещу инсулинова резистентност, диабет и други заболявания.
Повтарящите се потапяния в студена вода през зимата значително повишават инсулиновата чувствителност и намаляват концентрациите на инсулин, според констатациите, публикувани в International Journal of Circumpolar Health .
Но изследователите не са решили относно здравето на сърцето с противоречиви констатации.
Някои проучвания предполагат, че сърдечно-съдовите рискови фактори са се подобрили при плувци, които са се адаптирали към студа, докато други установиха, че той увеличава натоварването на сърцето.
Много проучвания включват малък брой участници, често от един пол, и с разликите в температурата на водата и състава на солта, признаха те, че е необходима по-задълбочена работа.
Професор Мърсър добави: „Много от проучванията демонстрират значителни ефекти от потапянето в студена вода върху различни физиологични и биохимични параметри.
„Но въпросът дали те са полезни или не за здравето е трудно да се оцени. „Въз основа на резултатите от този преглед, много от твърдяните ползи за здравето от редовното излагане на студ може да не са причинно-следствени. „Вместо това те могат да се обяснят с други фактори, включително активен начин на живот, обучено справяне със стреса, социални взаимодействия, както и позитивно мислене. „Без допълнителни убедителни проучвания темата ще продължи да бъде предмет на дебат.“
По публикацията работи: Силвана Димитрова