in

Варна отбеляза Световния ден на сърцето (СНИМКИ)

Снимка: Дружество на кардиолозите в България

Днес във Варна се състоя пресконференция на Дружество на кардиолозите в България по повод Световния ден на сърцето 29.09.2022. В пресконференцията взеха участие чл. кор. проф. д-р Асен Гудев, дмн., председател на Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ), доц. Васил Трайков – избран председател на ДКБ за мандат 2022-2024, проф. Йото Йотов, отделение по кардиология, УМБАЛ „Света Марина“- Варна и Юлий Павлов – директор на Център за анализи и маркетинг (с онлайн включване). Те представиха резултатите от националното проучване за разпространението на сърдечно-съдовите заболявания и диабета в България и събитията, с които тази година се отбелязва Световният ден на сърцето – 29 септември, у нас. Освен това днес във Варна на входа на Морската градина Световният ден на сърцето беше отбелязан и с детски игри, „Клиника за плюшени мечета“, открити спортни активности и информационна кампания за превенция на сърдечно-съдови заболявания, съвместно с Асоциация на студентите по медицина в България, Общината и партньори.

Превенцията на сърдечно-съдовите заболявания и диабета трябва да започне от децата. Работата по отношение на превенцията на сърдечно-съдовите заболявания и диабета трябва да се фокусира върху младите хора, каза на пресконференция днес във Варна проф. Асен Гудев – председател на Дружество на кардиолозите в България.

На 29 септември – Световен ден на сърцето, професорът акцентира върху необходимостта да създадем здравословни навици у децата, да ги научим, че грижата за здравето е важна, че движението е здраве, а здравословният живот включва и околната среда, за която отговорността е пак наша. Всичко това става с личния пример на възрастните, а в дефиницията на Световната здравна организация здравето и щастието са обвързани.

Снимка: Дружество на кардиолозите в България

Председателят на Дружество на кардиолозите в България проф. Асен Гудев, доц. Васил Трайков – избран председател на ДКБ за мандат 2022-2024 и проф. Йото Йотов, началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Марина“- Варна коментираха резултатите от проведеното през месец юни национално проучване за разпространението на сърдечно-съдовите заболявания и диабета в България, рисковите фактори за сърдечно-съдовите заболявания и дейностите, с които днес у нас ще бъде отбелязан Световният ден на сърцето.
Според статистиката, в България 35% от хората на възраст между 50 – 69 години имат поне един сърдечно-съдов проблем. Във възрастовата граница 55 – 69 години този процент стига почти 40%.

Снимка: Дружество на кардиолозите в България

„Изключително притеснителен е фактът, че едва малко над 1/3 от хората със сърдечно съдови проблеми следят сравнително редовно кръвното налягане и холестерола си“ – коментира резултатите от проучването проф. д-р Асен Гудев.

Според изнесените данни, 20,4% от участниците в проучването са имали сърдечно съдов проблем и/или диабет, заради който са търсили лекарска помощ. Над половината от хората с регистрирани сърдечно-съдови проблеми и/или диабет имат високо артериално налягане. Висок холестерол или нарушения в сърдечния ритъм имат по ¼ от регистрираните лица. Успокоителното е, че 97% от хората със сърдечно-съдови проблеми и диабет приемат различни видове медикаменти. В същото време тревога буди малкият процент хора със сърдечно-съдови проблеми, които следят сравнително редовно кръвното налягане и холестерола си. Те са едва 1/3 от запитаните. Прави впечатление, че хората, претърпели инвазивни кардиологични процедури следят по редовно тези показатели, но дори и в тази изключително рискова група повече от половината (52%) отговарят, че следят кръвното налягане и холестерола си по-рядко.

Проучването* е организирано от Дружество на кардиолозите в България съвместно с Център за анализи и маркетинг и се прави за първи път в България.

Статистиката сочи, че преждевременната смърт, причинена от сърдечно-съдови заболявания при хората преди 65 години у нас, е над три пъти по-голяма от средната за Европа.

Ето защо е важно да се познават и контролират рисковите фактори. Те са 10-12 на брой, като водещ е артериалната хипертония, изключително важен е високият холестерол, както и тютюнопушенето, наднорменото тегло, нездравословното хранене, околната среда. Ние знаем кои са основните рискови фактори, но за да имаме успех с превенцията, тя трябва да се превърне в държавна политика, категоричен бе проф. Йото Йотов.

Отбелязването на Деня на сърцето е част от кампанията, която Дружеството на кардиолозите в България организира с различни прояви през годината, целящи да засилят вниманието върху грижата за сърцето, профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания, насърчаване на хората в риск да променят начина си на живот, постигане на по-високо ниво на обществено разбиране за последиците от сърдечно-съдовите заболявания и повишаване ангажираността при придържане на пациенти със сърдечно съдови заболявания към препоръките за контрол и профилактика, както и за подобряване достъпа и комуникацията на пациентите с лекар.

Кампанията на Дружеството на кардиолозите в България в днешния ден на сърцето включва редица прояви в София, Пловдив, Варна и Бургас, чиято цел е да повишат информираността на хората за риска от сърдечно-съдови заболявания, както и да ги мотивират да се погрижат за себе си, за другите, за околната среда и да преминат към по-здравословен живот, каза доц. Васил Трайков.

Снимка: Дружество на кардиолозите в България

Снимка: Дружество на кардиолозите в България

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.