Това са само три от нещата, които не е добре да правите, когато не сте яли. В тази статия се посочват причините за това, както и още шест неща, които не е добре да правите на празен стомах
„Ти си това, което ядеш“ е поговорка, позната на всички. Но това, което правим преди хранене, също оказва голямо влияние върху здравето ни.
Bright Side подбра 9 неща, които не бива да правите на празен стомах (не по-малко от 2 часа след последното ви хранене).
1. Да пиете лекарства
Аспирин, парацетамол и други нестероидни противовъзпалителни средства не могат да се приемат на празен стомах.
Не само че това намалява тяхната ефективност, но и причинява сериозни здравословни проблеми (като стомашно кървене).
Полезен съвет: Млякото намалява отрицателните ефекти на лекарствата. Ако нямате подръка, можете да измиете лекарството, но придружено от много вода. Задължително четете и листовката – някои лекарства не бива да се приемат с мляко.
2. Да пиете кафе
Дори безкофеиновото кафе стимулира производството на киселина, което може да доведе до появата на киселини и други проблеми с храносмилателния тракт, ако се пие на празен стомах.
Пропускането на закуската пък може да доведе до серотонинов дефицит и мрачно настроение през останалата част от деня.
Полезен съвет: Ако не можете да се откажете от навика да пиете кафе сутрин, консумирайте го с мляко или сметана: млечните мазнини ще намалят негативните му ефекти. Изберете естествено кафе, което е изсушено чрез замразяване.
3. Да пиете алкохол
Ако го приемате на гладно, степента на абсорбция на алкохол се удвоява и е същата като при интравенозно инжектиране. А и след това ще страдате от тежък махмурлук.
Бързото въздействие на алкохола върху организма не се разминава без отрицателни последици за черния дроб, сърцето и бъбреците.
Полезен съвет: Ако ситуацията не ви позволява да откажете дадена напитка, хапнете поне един сандвич – в идеалния случай такъв, който съдържа масло.
4. Да дъвчете дъвка
Храносмилателната киселина, произвеждана при дъвченето на дъвка, разрушава лигавицата на празния стомах. Свръхчувствителността към смола, която се съдържа в тези продукти, пък може да доведе до гастрит.
Освен това е научно доказано, че хората, които дъвчат дъвка, предпочитат вредни храни (пържени картофи, бонбони), а не плодове и зеленчуци.
Полезен съвет: Дъвките, съдържащи естествени подсладители (ксилитол, сорбитол), са по-малко вредни от тези със захар, цикламат или аспартам. Избягвайте да дъвчете дъвка повече от 10 минути, дори и на пълен стомах.
5. Да си лягате
Гладът и ниските нива на глюкоза ни предпазват от заспиване и предизвикват повърхностен сън и ранно пробуждане.
Интересното е, че липсата на сън увеличава нивото на хормоните на глада. Това е причината да ядем повече на следващия ден, след като пропуснем вечерята.
Полезен съвет: Преяждането преди сън също е лоша идея. Най-доброто решение е да хапнете млечни продукти, тъй като съдържат магнезий и калций. Тези елементи ще ви осигурят здрав сън.
6. Да тренирате интензивно
Някои експерти твърдят, че при тренировките на празен стомах се изгарят повече калории. В действителност, това не повлиява на загубата на мазнини.
Мускулната загуба, от друга страна, е реална. Интензивността на упражненията също намалява, тъй като тялото няма енергия.
Полезен съвет: Сменете интензивните тренировки с аеробни упражнения.
Ако имате проблеми с храносмилането, по-добре е да хапнете лека закуска преди всякакъв вид упражнения, защото физическата активност предизвиква производството на стомашен сок, което е вредно за празния стомах.
7. Да пазарувате
Всички знаем, че гладът ни кара да купуваме повече храна, отколкото действително се нуждаем. Всъщност, празният стомах прави по-привлекателни дори и магазините за нехранителни продукти.
Според изследвания, вътрешното послание „Искам храна“ се свежда до просто „Искам“, а гладният човек му се подчинява, като купува.
Полезен съвет: Освен предварително изготвен списък за пазаруване, плащането с пари в брой също може да ви помогне да спестите. Проучвания показват, че хората са склонни да харчат по-малко, когато плащат с пари в брой вместо с карта.
8. Да пиете фреш
Киселините и твърдите влакна, съдържащи се в цитрусовите плодове, дразнят празния стомах, което е особено опасно за хората с гастрит или тези, които са изложени на риск от развитието му.
Полезен съвет: Добре е да разреждате прясно изцедения цитрусов сок с вода в съотношение 1:1 (за тези с проблеми със стомаха) или 2:1 (за всички останали).
9. Да спорите
Изследователите са доказали, че гладът ни прави по-малко склонни да се съгласяваме с чуждото мнение. Това се случва, защото самоконтролът изисква енергия, която е недостатъчна, когато стомахът е празен.
Полезен съвет: Ако нямате време да ядете преди дискусия, пийнете нещо топло и го предложете и на опонента си. Това ще направи разговорите по-приятелски.
По публикацията работи: Пламена Сутева