in

Шефът на Софийската стокова борса: Може да очакваме по – високи цени на пшеницата, зърното и царевицата

Колко високи ще станат цените на пшеницата зърното и пшеницата през предстоящия сезон и как това ще се отрази на джоба на масовите потребители? Статистиката на Евростат от месец септември отчиташе че от изминалата година хлябът е поскъпнал с близо 30 процента а България беше посочена на осмо място по нарастване на цените на хляба за година с малко под 30 на сто.

„През предстоящия сезон се очаква леко поскъпване на зърното, пшеницата, царевицата заради натрупването на допълнителни разходи през зимата“, заяви в главният изпълнителен директор на Софийска стокова борса Васил Симов от ефира на Бнт. Той допълни, че в общи линии у нас има достатъчни количества слънчоглед и царевица така, че няма да се се стигне до драстично покачване на цените на олиото и брашното.

Васил Симов каза, че международните цени не удовлетворяват българските износители на зърно, те чакат по високи цени затова износа е малко вял към момента. Повече от 2/3 от българското зърно трябва да бъде изнесено.

„Началото на март преди половин година имахме пик на цените за почти всички масови борсови стоки после последва едно плавно поевтиняване а през летните месеци цените се успокоиха. Все пак предстои зима и можем да очакваме покачване в цените на някой борсови стоки“ – като пшеница зърно и царевица -допълни главния изпълнителен директор на Софийската стокова борса. Той коментира, че България е производител и износител на слънчоглед и това не предполага криза на олиото в България такава има предимно в централна и западна Европа.

„Масовата психоза която се създава изкуствено от някои търговци кара потребителите да се презапасяват. От там колкото по – голямо е търсенето толкова повече се покачва цената кара потребителите да се презапасяват“ – коментира още Симов. За захарта той добави, че тя поскъпва, тъй като суровата суровина за нея се внася и не се произвежда у нас. И въпреки, че цената на суровата захар на световното тържище в Ню Йорк, леко намалява, у нас разликата не може да се усети заради повишаването на долара спрямо лева.

По публикацията: работи Велислава Велева

Публикувано от Вeлислава Велева