Идеята 24 май – денят на българската просвета и култура да стане национален празник бе обсъждана още в края на миналия парламент по предложение на ГЕРБ-СДС. Обръщението към нацията и Народното събрание беше прието на национална дискусия, организирана от Историческия факултет на Великотърновския университет преди дни.
Историци предлагат за национален празник на България да бъде определен 24 май – ден на българското слово, просвета и култура, като единствената дата, която от средата на XIX век е преминала и оцеляла през всички епохи и власти, и е празнувана в цялата българска етническа територия.
Документът е подписан от 14 историци от различни водещи университети и Института за изследване на историята към БАН Там те казват че празникът на една държава се очаква да има ролята по сплотяване на нацията и да е безспорен по линия на единство и идентификация които са особен нужни днес. Историците поискаха широк обществен дебат и реакции от депутатите.
Безспорните нерелигиозни празници през десетилетията след Освобождението на България са много, най-известните сред тях са: 3 март, 24 май, 6 май, 6 септември, 22 септември, 1 ноември.
От всички тези празници съществува един, който не изпълнява изискванията за единство на нацията и идентификацията, същевременно е превърнат по политически причини в национален празник от отмиращата тоталитарна власт през 1990 г. 3 март е ден, привнесен у нас като ден на възшествието на чужд владетел. На този ден през 1878 г. е подписан един предварителен договор без правни последствия, който не решава българския национален въпрос, а напротив, го задълбочава, се казва в документа който е изложен от историците.
Сред подписалите документът са професорите Милко Палангурски, Петко Петков, Пламен Павлов, Даниел Вачков, Петър Стоянович, доц. Георги Лозанов и др.
“Не че 3 март не трябва да се празнува като един от важните празници от новата ни история, но да бъде национален празник, при положение че най-силно разделя нацията, е абсурдно” коментира пред БТА проф. Петър Стоянович
По публикацията работи: Велислава Велева