Масово явление в България се оказва отказът от страна на земеделци да произвеждат плодове и зеленчуци, а причината за това са високите разходи. Те са принудени или да продават на по-високи цени, или да спрат да произвеждат
Земеделци у нас масово отказват да произвеждат продукция тази зима заради високите цени на енергията. Голяма част от оранжерийните производители обявиха нулева година в очакване на високите сметки за ток и газ.
А овощари дори започнаха да унищожават дървета. В същото време евтина продукция от Гърция и Турция продължава да залива пазарите у нас.
Ще останем ли без български плодове и зеленчуци тази зима? Прогнозата на бранша – от Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна” по Нова телевизия.
Оказва се, че 80-90% от оранжериите в страната не са засадени със зимна продукция. През миналата година у нас са произведени 73,61 хил. тона плодове и 494,46 хил. тона зеленчуци. За същия период до пазара и търговските вериги. е достигнал внос от 400 663 тона плодове и 363 714 тона зеленчуци. Има ли риск да останем без българска продукция тази зима и накъде ще тръгнат цените на плодовете и зеленчуците?
По думите на търговка много се търси българска стока, но се продава гръцка, тъй като тя е по-евтина.
Според оранжериен производител не се ли определи субсидия за енергиите от Нова година, това ще е катастрофално за сектора. Затова вариантите пред него са два – или да продава на цени според новите разходи или да спре да произвежда.
Друг наш земеделец посочва, че тази година е избрал да не произвежда, за да се предпази от фалит и за да не затвори оранжериите завинаги. Той разказва, че подобен е изборът и на голяма част от бранша. Той посочва, че оранжерийният сектор е обречен на фалит за следващата година, ако държавата не се намеси радикално и последиците биха били не само за производителите, а и за потребителите. По негови думи българският потребител би бил обречен да консумира само вносна стока.
По публикацията работи: Пламена Сутева