Упражненията между обяд и полунощ намаляват инсулиновата резистентност с до една четвърт. Инсулиновата резистентност може да доведе до наддаване на тегло, според холандски изследователи. Експертите казват, че тренировките в оптимално време могат да помогнат на хората да контролират теглото си
Ходенето на фитнес следобед или вечер може да бъде по-добро за отслабване, отколкото сутрешните тренировки, показват изследвания. Установено е, че упражненията между обяд и полунощ намаляват инсулиновата резистентност – което може да доведе до наддаване на тегло – с до една четвърт, пише dailymail.
Експертите казват, че тренировките в оптималното време могат да помогнат на хората да контролират теглото си и да намалят шансовете си да получат диабет тип 2. Инсулиновата резистентност е, когато клетките в мускулите, мазнините и черния дроб се борят да реагират на инсулин и не могат лесно да поемат глюкоза от кръвта, което води до повече захар в кръвния поток.
Предишни проучвания свързват упражненията с по-добра чувствителност към инсулин, като по този начин намаляват риска от развитие на диабет, но учените искаха да проверят дали времето има някакъв ефект.
Изследователи от медицинския център на университета в Лайден в Холандия са изследвали близо 7000 души на възраст от 45 до 65 години.
Повечето са имали ИТМ 27 или по-висок, което означава, че са били с наднормено тегло или затлъстяване, заедно с контролна група, която е имала здравословно тегло. Участниците бяха подложени на физически преглед, по време на който бяха взети кръвни проби за измерване на нивата на кръвната захар и инсулин, когато хората гладуваха и след хранене.
Хората също бяха попитани за техния начин на живот и някои бяха избрани на случаен принцип, за да бъде измерено съдържанието на мазнини в черния дроб с помощта на MRI сканиране. На произволна група от 955 души беше даден комбиниран акселерометър и монитор за сърдечен ритъм, които да носят в продължение на четири последователни дни и нощи, за да наблюдават нивата на движение и активност. В анализ са включени около 775 души с пълни данни.
Резултатите показват, че прекарването на време в умерена до интензивна физическа активност намалява съдържанието на мазнини в черния дроб и също така намалява инсулиновата резистентност. Правенето на упражнения следобед или вечер е свързано с намалена инсулинова резистентност съответно с 18% и 25%, в сравнение с равномерното разпределение на активността през целия ден.
Няма значителна разлика в инсулиновата резистентност между сутрешната активност и активността, разпределена равномерно през деня, установи проучването, публикувано в списание Diabetologia. Изследователите заключават: „Тези резултати предполагат, че времето за физическа активност през деня е от значение за благоприятните ефекти на физическата активност върху чувствителността към инсулин.
„По-нататъшни проучвания трябва да оценят дали времето на физическа активност наистина е важно за появата на диабет тип 2.“
По публикацията работи: Силвана Димитрова