in

Гамолов: Варна предлага един човешки потенциал, който може да работи за бъдещето и развитието на града (ВИДЕО)

Кадър: "Нова Варна"

Гост в дванадесетия епизод на предаването “По пладне”, сезон 2, с водещ Сергей Петров, е Свилен Гамолов, която български промишлен дизайнер. По време на разговора бяха засегнати теми като какво означава промишлен дизайн, дизайн код и градска мебел, кое нарушава естетиката в градската среда, не само във Варна и България, но и в много по-развити държави по света, както и какви са целите за постигане на по-добра визия на града

Гамолов обясни какво означава понятието графичен дизайн.

„Промишлен дизайн като понятие обхваща дизайн за промишлеността. Промишлеността може да бъде всякаква. Обхваща бита на хората, от най-дребния обект, за който се сетим.  Това е дизайн на всичко. Продукти, високотехнологични разработки и т.н. И по-точно симбиозата между всички тези неща.“, обяснява Свилен Гамолов.

Г-н Свилен Гамолов е не просто български дизайнер, а такъв с международни отличия. През 2018 г. влиза в топ 100 най-добри дизайнери на света. През същата година получава и платинена награда за дизайн.

Водещият Сергей Петров попита Свилен Гамолов, след като може да се похвали с всички тези отличия, защо е избрал точно Варна, тъй като може би има много други места, където може да бъде много по-лесна професионалната реализация.

„Първо. Варна е моят роден град, а това не е без значение. Второ. Професията ми позволява работа от всяка точка в света и за всякакви цели и компании. Варна има изключителен потенциал като един български град на подходящо място, географски, климатично, политически и всякак. Достатъчно голям европейски град е. Има достатъчно университети, млади хора и човешки потенциал, за да може да се развива“, казва той.

Свилен Гамолов се ангажира и с обществени процеси, които касаят облика на града, централната част на града. Такава е целта на ръководството на сдружение „Таляна“ – преобразяване на централната част между улици до гаровия площад.

„Варна предлага един потенциал от млади хора, човешки потенциал, който може да работи за бъдещето и развитието на града, за превръщането му в нещо повече, като място, което е време да заработи като интелектуален и технически център. Смятам да вложа енергията и силите си за развитието на града“, казва Гамолов.

Той обясни и както означава терминът „дизайн код“.

„Това е набор от правила, съгласувани със съответните експерти, държавни органи и т.н., които се отнасят за всяко едно отделно място и те биват различни. Например, един е характерът на Париж, като архитектурна даденост, като даденост от всяко естество. Друг е на Виена, трети е да кажем на Москва, Петербург, София и Варна. На всяко място имаме различна история, различни пластове от история, които са оказали влияние на архитектурния облик на града“, обясни Гамолов.

„У нас атмосферата е подобрена, в сравнение с началото на 90-те, когато беше просто някакъв ужас. Навлезе капитализмът с всичките си хубости или по-точно тези неща, които хората си представиха. Че свободата на инициатива се равнява на свободата, да не кажем анархия, във визуално естество. Тези неща са малко подобрени, защото българинът ходи, пътува, събра впечатления от чужбина и това се отрази на лекото подобрение на средата в България, но не може да се каже, че тези визуални и естетически проблеми са решени в нашите градове“, допълва той.

„Пътувах, обиколих света. Доста се гледах в някои детайли. Открих, че тези проблеми не са решени и на места, които ние имаме традиционно като добър пример. Говорим за водещи държави като Дания и скандинавските държави, където доста е обран визуалният език на рекламни надписи, всякакъв шум, пейки и т.н. Има какво да се работи и там“, казва промишленият дизайнер.

„Искаме да изчистим естетически претрупаността на визуалната информация, обемна и всякаква, която виси по сградите в най-безразборен характер, да се съобразим с архитектурата, да кажем къде точно е най-удачно фирмите и наемателите на съответните обекти да закачат своите рекламни надписи. Някой път хората не осъзнават, че впускайки се във визуален и информационен хаос, бизнесът им не печели, а напротив“, казва Гамолов.

„Градската мебел е органично звено от цялостния дизайн код, за който става въпрос. Има доста добри примери в света за урбанистични решения в тази сфера – съчетание между градски площи с отворен и затворен характер, т.е. площади, които са сами за себе си обградени от множество сгради, и площади, които се намират по средата на проход между една зона към друга, пешеходни зони и всякакви други зони. Но тези примери не са достатъчно, дават само насока“, обясни промишленият дизайнер.

„И в София, и във Варна, както и във всеки друг по-голям български град, има примери за ужасно грубо устройствено положение, плочки, които са разнородни, пейки, които са разнородни, да не говорим за изпочупеността на голяма част от тях. Грозен външен вид, несъобразен с никаква естетика. Точно върху тези неща трябва да се поработи“, заяви Гамолов.

Повече от разговора със Свилен Гамолов можете да чуете във видеото:

Проект „По пладне“ се реализира с финансовата подкрепа на община Варна чрез процедура за медийни проекти – конкурс 2022 г.

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.