Разработен е план за намаляване на рисковете от наводнения по поречието на Камчия, който беше обсъден на специална среща, проведена днес в Областна администрация – Варна.
За това събитие съобщи Радио Варна.
Пилотната зона, в която са поставени вече датчици, е от Дългопол до устието на река Камчия. Това е най-рисковата зона, съобщи Людмил Икономов, управител на Института за екологична модернизация:
„Първоначално бяхме определили по-малка зона от Дългопол до село Венелин, но видяхме, че има проблеми и надолу, където има язовири. Има камера на една кула на „Гранична полиция“ на самото устие на реката. Тя следи т.нар. пясъчна коса, която еволюира. Трябва да разберем този механизъм, защото един от типовете наводнения в тази зона са морските щормови наводнения. Когато вятърът обърне откъм морето, вдига нивото в устието на реката и се получават големи площи със заливаеми гори.“
Реката трябва да се насочва, уточни Икономов и посочи, че на три от мостовете на реката са монтирани оптични датчици, които следят нивото на водата. Данните се подават към техническите средства, базирани в Нидерландия, а българските специалисти имат достъп до тях в реално време.
Партньор в изпълнението на проекта, в който участват 21 държави, е Областна администрация-Варна.
Дейностите приключват през 2024 година. Финансирането по това направление е над 15.5 милиона евро, осигурено по програма „Хоризонт 2020″.
По публикацията работи: Венета Николова