Дряновата сурвачка, наричана в някои краища сурукница или сурвакница, традиционно се използва на Васильовден -1 януари. В Централна и Източна България, сурвачката се украсява с плодове, пуканки и гевречета /кравайчета/, а в западна България се окачват и монети.
Обичайно по това време на годината по пазарите се продават дрянови клони на цена около 3 лв. и направени сурвакници за около 5 лв., показа репортерска проверка на Радио Варна. По-предпочитани са дряновите клони коментираха две дами, които продават клони и украсени сурвакници на Синия пазар във Варна, предаде БНР.
Единствено от дряново клонче може да се направи сурвачка, защото според поверието в това дърво се крие магическа сила. То е дървото, което цъфти първо още през зимата. Но въпреки че цъфти преди всички останали дървета, плодовете на дряна узряват най-късно, затова наред със символа на младостта, то символизира и мъдростта. Смята се, че жилавата дрянова пръчка, когато удря човека по гърба, му прехвърля своята сила, здравина и издръжливост.Правенето на традиционната сурвачка, пo стар български обичай, се случва в самия край на годината. Сурвакането е в първите часове на Новата година.
Според традицията рано сутрин, още в първите часове на празника, младите сурвакари да посещават стопаните и чрез отмерени удари със сурвачката да изричат благопожелания за здраве, берекет и късмет.
По публикацията работи: Силвана Димитрова