in

Според зъбен хирург: Колко често да сменяме четката си за зъби

Снимка: Pixabay

Ако не сменяме четката за зъби след определен интервал от време, това свежда до нула всичките ни усилия за правилно и пълно почистване на зъбите. Всички знаем колко е важно значението на доброто миене на зъбите и редовното им почистване, за да поддържаме здравето на устната кухина.

Въпреки това, дори когато спазваме указанията и инструкциите за правилното им измиване – което трябва да се извършва поне три пъти на ден, не можем да забравим колко е важна смяната на четката за зъби след определено време.

Ето какво обяснява зъбният хирург, периодонтолог и имплантолог д-р Серджио Каетано: Ако не сменяме четката за зъби след определен интервал от време, това свежда до нула всичките ни усилия за правилно и пълно почистване на зъбите. Четките с износени косми губят своята ефективност при елиминирането на замърсяването и бактериите от зъбите, пише actualno.com.

Според специалистите четките трябва да се сменят задължително след 3 месеца употреба, максимум 4 месеца. Дори може да ги сменяме и преди този срок, ако установим, че вече са износени. Когато изхвърлим стара четка за зъби, заедно с нея се избавяме също и от милиони бактерии. Това е така, защото проучванията показват, че четката за зъби обикновено задържа около 10 милиона бактерии, които присъстват както в устата, така и в околната среда. Ето защо, ако мислите за бактериалното натрупване, което се получава за период от 3 до 4 месеца, със сигурност няма да имате съмнения относно необходимостта от купуване на нова четка за зъби. Когато избирате, предпочитайте четки с мек косъм и малки глави.

Повечето хора решават да сменят четката си за зъби едва след 12-18 месеца употреба. Такъв изключително дълъг период далеч не е препоръчителен, но често се случва, защото не обръщаме нужното внимание на този толкова важен детайл. Подобен навик е вреден за здравето не само поради натрупването на бактерии, но и защото четката губи ефективност по време на миене. Независимо, че зъболекарите и другите специалисти в тази област на медицината препоръчват смяна на четката за зъби средно на всеки три месеца, все пак това е само приблизителна стойност: някои видове може да се износят както за повече, така и за по-малко време. Има много голяма разлика в резултата от миене на зъбите с нова и стара четка поради факта, че новата четка премахва по-лесно по-голямо количество отпадъци. Извитите, деформирани и неправилно подравнени влакна затрудняват почистването около зъбите, особено в най-трудно достъпните ъгли. Поради тази причина, когато забележите някаква промяна в косъмчетата или тъмна пигментация (замърсяване), не се бавете да си купите нова четка. Не се притеснявайте за цената; в края на краищата, избягването на евентуално увреждане на оралното здраве със сигурност си заслужава парите!

 

Добре извършеното миене има за цел да почисти устата, но не може да премахне бактериите. Те могат да се натрупат върху косъмчетата на четката поради влага. Например, гингивитът е вид заболяване, причинено от плака, която възпалява венците. Тези бактерии могат чрез кръвния поток да засегнат важни органи като сърцето и белите дробове. Редовната смяна на четката за зъби предпазва по-добре устата и зъбите ви. Освен че здравето е по-защитено с нова четка, необходимо е да се обърне внимание на начина, по който тя се съхранява след употреба. Четките трябва да се измият добре, за да се отстранят всякакви остатъци. Отцеждайте добре водата и оставяйте четката изправена. Вашата лична четка за зъби не трябва да е в контакт с други четки, затова използвайте стойка с разделители.

Публикувано от Вeлислава Велева