Кръвната група е фактор, от който можем да се водим, за да поддържаме здравословното си състояние на ниво. Някои експерти дори съветват диетите да се изготвят на база кръвната група на човек. Освен това излиза, че хората от една определена кръвна група е по-добре да се въздържат от консумацията на алкохол.
Скорошно проучване на учени от САЩ разкрива, че хората с една определена кръвна група е най-добре да не консумират алкохолни напитки. И причината е в склонността им това да се превърне в навик, а резултатът да е тежък алкохолизъм, пише сайтът Актуално.
Като възможна причина това да е така е, че най-вероятно генът, който отговаря за кръвната група в ДНК-то, е разположен в същия регион от мозъка, отговарящ за пристрастяването към алкохола.
Представяме ви и анализ от данните, събирани и проучвани от известен психолог – Море, който работи с американски и японски пациенти – алкохолици. Според получените резултати, над 50% от алкохолиците, с които работи, са от кръвна група А.
Все още не е напълно ясно и на учените как точно действа този механизъм, но повечето споделят общото мнение, че хората от кръвна група А имат определена специфичност при работата на надбъбречните жлези.
Тялото на тези хора не си набавя необходимите количества глюкоза и на подсъзнателно ниво те се стремят да си набавят нужното чрез приема на алкохолни напитки. Консумацията на алкохол освен това им спомага за понижаване нивата на стрес и тревожност, а това чувство ги кара все по-често да хващат чашката в ръка.
Разбира се, алкохолът не влияе само на хората от кръвна група А.
Например хората от 0 кръвна група е редно да внимават с приема на алкохол поради рисковете от стомашно-чревни проблеми. Хората с кръвна група В пък често поради консумацията на алкохол страдат от чернодробни или сърдечни заболявания.
А хората от кръвна група АВ пък са нашите “герои” – смята се, че те устояват най-много на негативните ефекти от приема на алкохол.
Все още обаче тезите подлежат на проучвания и не са напълно доказани, но все пак е важно за всеки човек да не прекалява с алкохола.
По публикацията работи: Пламена Сутева