in

Проф. Георги Рачев разкри, че тази зима ще бъде в топ 3 по един критерий от както има метеорологични изследвания

Кадър: bTV

По думите му, няма как климатът ни да е точно като в Солун, защото той е на брега на топлото море и сняг не се задържа, но е факт, че става все по-топло, особено през зимата и лятото, и че има сходства. Професорът уточни, че метеослужбите във Великобритания и Испания вече са потвърдили, че изминалото лято е било най-горещо.

Той разкри и друг любопитен факт – че вече у нас се налага солунски тип зима – с по-меко време, но по-дъждовно. Според експертите това се дължи на дългото задържане на високи температури и липса на валежи. „Затова е интересно какво ни очаква тази година. Ако тази тенденция се запази, а ние боравим с научни факти, 2023 година ще бъде много топла в глобален мащаб“, каза климатологът. Той изтъкна, че у нас най-сетне беше прекъсната серията от топло и безвалежно време, което продължи около месец.

По думите на климатологът проф. Георги Рачев, 2023 година може да се окаже в топ 3 на най-топлите, откакто има метеорологични изследвания. 

„Нямаше дъждове отдавна, в планините беше топло. От 40 години насам не си спомням по това време на годината положението да е било толкова тежко. Това, че беше топло на Йордановден и Ивановден, не е толкова страшно, нито е рядко срещано. Страшното е, че няма сняг“, каза Рачев. Снегът е все по-рядко и не се задържа за сметка на дъждовете. Температурите пък са по-високи, а такива под -15 градуса са изключение и ако има такива, са краткотрайни. При преходните сезони обаче има друга тенденция – най-голямата снежна покривка през зимата се измества в края на март.

Публикувано от Вeлислава Велева