in

Адвокат с разкритие за едно от разменените бебета в “Шейново’. Какво се случва с него и с майка му?(ВИДЕО)

Кадър: vbox/ Здравей България

По думите му за постигнатото споразумение е трябвало да бъдат подготвени и двете семейства. Адвокат Стоян Стойков каза още, че се е чул с родителите, които представлява. По неговите думи детето е добре, свиква с майка си и тя с него. По думите ѝ контролът в болницата е засилен.

„Приложихме специфичен подход. Децата са на 4 месеца, съдебните искове щяха да продължат от 3 до 6 месеца, можеше да стигнат и до една-две години, ако една от страните не беше оказала съдействие“, допълни адвокат Стоян Стойков, който представлява едно от семействата, чиито бебета се оказаха разменени след раждането си в САГБАЛ „Шейново“. Той поясни, че не е изключено впоследствие да бъдат предявени претенции.

„От гледна точка на правото това не е забранено да се случи. Бъдещи претенции са възможни, но и оспорими и не смятам, че ще постигнат някакъв ефект, дори да се предявят такива. Уточни, че изводът от гледна точка на правната практика е – законът позволява, но ще бъде отново начало“, добави адвокат Стоян Стойков. Уточни, че за момента няма заведени искове към болницата. „Има предявена претенция, очакваме АГ „Шейново“ да отговори положително или отрицателно за финансово обезщетение. Болницата ще понесе повече щети, да се търси персонална отговорност в конкретния случай е много сложен вариант“, коментира адвокат Стоян Стойков. По думите му разследването не е приключило. „Ако има виновни, които да се докажат с присъда, тогава може да се предявят някакви претенции спрямо тях, но на този етап не“, каза още адвокатът на една от майките на разменените бебета.

След като бебетата бяха разменени започва един по-спокоен процес на работа в столичната болница „Шейново“, коментира директорът на отделението по неонатология д-р Донка Узунова.

„Получаваме подкрепа от пациентите, не сме усетили негативен отзвук от тяхна страна. Родилките ни съдействат да извършваме проверка на номерата на гривничките, участват доброволно. Грешки винаги са възможни, но работата по протоколи и преговарянето на всяка една стъпка с всеки един нов човек ще помогне да се избегнат“, каза още д-р Донка Узунова.

Повече от неговия коментар, вижте във видеото:

Публикувано от Вeлислава Велева