in

Учени за първи път отклониха мълния чрез високомощен лазер

Снимка:Pixabay

Високомощен лазер направи възможно за първи път отклоняването на мълния от буря с тази технология, постижение, което може да се използва за защита на критична инфраструктура като летища, електроцентрали или космически площадки. Мощен лазер, проектиран в небето, успя да отклони светкавицата от буря. 

„Това е първият път, когато се наблюдава ефектът на лазер върху лъчите. Досега никой не беше използвал тази технология за защита на инфраструктура“, Aurélien Houard, водещ автор на този експеримент, извършен в Швейцария, чиито подробности са публикувано, каза пред EL MUNDO той.

Според авторите на международния консорциум, които подписват това изследване, техните резултати могат да бъдат приложени за защита на критични и чувствителни инфраструктури от електрически бури, като летища, електроцентрали или стартови площадки за космически мисии. Всъщност, както е обяснено от Aurélien Houard, изследовател в Политехническото училище в Париж, “ Arianegroup, компания, специализирана в оборудване за летища и платформи за изстрелване на ракети, вече участва в проекта“ . Ariane е компанията, която отговаря за изстрелването на повечето мисии на Европейската космическа агенция (ESA) от космодрума Kurou, във Френска Гвиана.

Понастоящем най-широко използваният инструмент за избягване на ефектите от мълнията все още е гръмоотводът, който е изобретен от Бенджамин Франклин през 1752 г. Първият разработен модел е наречен „гръмоотводът на Франклин“ в знак на почит към американския политик, учен и изобретател, допринесъл толкова много за изследването на електричеството. Гръмоотводът е проектиран да привлича йонизирана мълния от въздуха, за да отведе разряда към земята, така че да не причинява щети на хора или сгради.

Идеята за използване на лазери за същата цел беше повдигната преди много години, въпреки че досега нейната осъществимост не беше демонстрирана. „ Идеята първоначално беше предложена през 1970 г. и през последните 50 години имаше множество изследвания както в лабораторията, така и на терен, за да се опитаме да я превърнем в реалност. Но никой не успя да наблюдава каквото и да било въздействие на лазера върху лъчът“, казва Хуард. Изследователят обаче смята, че разработването на приложението за търговска употреба „може да отнеме между 10 и 15 години“, казва ученият.

Превод и редакция: Велислава Велева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/