58-годишен закон може да попречи на връщането на картина на Ван Гог, която се смята за открадната. Платното на гениалния холандец в момента е изложено в Института по изкуства в Детройт.
Густаво Сотер, бразилски колекционер на изкуство, твърди, че е закупил „Четецът на романи“ на Ван Гог през 2017 г. за 3,7 милиона долара, преди да го предаде на трета страна. Според съдебните регистри картината е трябвало да се съхранява в Бразилия. Картината от 1888 г. обаче се появява в Детройт през октомври, заета на музея от неразкрит чуждестранен кредитор за изложба на Ван Гог.
В дело, заведено по-рано този месец във федералния съд в Детройт, Сотер поиска картината да му бъде върната преди края на изложбата, който е на 22 януари. „Картината е била незаконно отнета от ищеца и в момента е незаконно задържана от DIA“, гласи жалбата.
DIA твърди, че Сотер не е съобщил за изчезнала картината или не я е регистрирал в Art Loss Register, глобална база данни за откраднати произведения на изкуството. Музеят също така твърди, че изземването на Ван Гог е предотвратено от Закона за имунитет срещу изземване, федерален закон от 1965 г., който защитава обекти с културно значение, внесени в САЩ за временно излагане.
На 19 януари съдия Джордж Карам Стих нарече DIA „безупречна“ и каза, че не е в състояние да намери правен прецедент за случая, като помоли страните да се опитат сами да разрешат въпроса, както съобщава Асошиейтед прес.
Дали това ще се случи обаче предстои да разберем. До тогава картината остава в музея в Детройт.
Превод и редакция: Венета Николова