Николай Танчев, активен гражданин и председател на фондация “Гея“, гостува в медия “Нова Варна“, като разказа подробности за мярката, свързана с подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата. Тази мярка е част от “зелената сделка“ за преход към нисковъглеродна енергетика и дава възможност на домакинствата да се сдобият със собствени фотоволтаици, с които да генерират ток.
На въпроса кой може да се включи в този проект, г-н Танчев разказа, че може да участва всеки гражданин, като подчерта, че има някои особености. “От гледна точка на участието, е по-добре да се включат такива граждани, които живеят във фамилни къщи, от места, които са обитавани от по-малко хора, тъй като в по-големите сгради трябва да има 51% съгласие от собствениците там. Насочена е най-вече към фамилни къщи с до 3-4 семейства.“, каза още той.
“За всяка една кандидатура е добре да се вземат под внимание някои особености – като например живущите там трябва да са на постоянен адрес. Добре е в случая да се обърнат към компетентни специалисти, които да изготвят съответния проект, за да могат да бъдат после възобновени средствата. Те са до 15 хил. лв., а самият проект е на стойност около 2-3 хил. лв.“
По негови думи, е свободен избор и право на гражданите дали да се обърнат към експерти, но те като водещи професионалисти и вписани в Министерството на енергетиката, имат възможността да дадат своето мнение дали гражданите да участват, и това би трябвало да е безплатно. Той допълни още, че оценителната карта дава възможност средствата да се възстановят според дадени критерии – като реалистичност, брой на живеещите на този адрес, сметките за ток от последните 6 месеца, и в крайна сметка гражданите да имат възможност да получат документите, с които да кандидатстват.
Танчев добави, че проектантът има възможност да направи реалистичен проект на обекта, да подготви нужните документи, а гражданите, чрез едно пълномощно и заплащането на даден хонорар, да са в една сигурност, че тези проекти ще бъдат одобрени и финансирането ще е успешно.
“За Варна се очаква да има около 1000-1200 проекта, което е добра новина за това да се развива нашата нисковъглердона енергетика и да бъдем по независими в това отношение“, заяви Николай Танчев за медия „Нова Варна“.
Като нужни документи за кандидатстване, той посочи, че е трябва да имаме нотариален акт, съответните сметки за ток, да се докаже местоживеенето на основен адрес, а след това вече се задейства подкрепата от съответните експерти, които да спомогнат да се завършат процедурите и да се получи финансирането. Заплащането на средствата започва от гражданите, а когато проектът бъде одобрен, средствата се получават обратно.
“Ако всеки проектант си свърши добре работата, средствата се възстановяват. Редно е, когато се заплаща хонорар на тези експерти, те да имат тази увереност, че проектът ще е реалистичен и ще бъдат върнати дадените средства. Добре е да се вземе предвид, че става дума за нови фотоволтаици – батериите са до 15 хил. лв., т.е до 70% от сумата се възстановява. Техниката е конкретна и специфична и отговаря на изискванията да функционира по даден начин. Целия този професионален подход гражданите могат да направят, като си съдействат със специалисти. Да, не става дума за 100% помощ, но това е възможност за тези граждани, които мога да направят своето потребление по устойчиво, по-евтино и по-независимо“, заяви Николай Танчев.
Повече подробности от разговора ни с него, можете да чуете във видеото: