Копривата представлява тревисто многогодишно цъфтящо растение от семейство Urticaceae. Първоначално се среща в Европа, голяма част от Азия и западна Северна Африка, сега тя вирее по целия свят, включително Нова Зеландия и Северна Америка.
Младите листа са годни за консумация и могат да се използват като листен зеленчук. От коприва се приготвят различни видове супи, каши и пюрета. Накисването на коприва във вода или готвенето премахва дразнещите химикали от растението, което позволява безпроблемната й консумация.
Чаят от коприва съдържа много хранителни вещества и антиоксиданти:
Листата и коренът на копривата осигуряват голямо разнообразие от хранителни вещества, включително:
- Витамини: А, С, К и няколко витамина от група В
- Минерали: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий и натрий
- Мазнини: линолова, линоленова, палмитинова, стеаринова и олеинова
- Аминокиселини: всички основни аминокиселини
- Полифеноли: кемпферол, кверцетин, кафеена киселина, кумарини и други флавоноиди
- Пигменти: бета-каротин, лутеин, лутеоксантин и други каротеноиди
Нещо повече, много от тези хранителни вещества действат като антиоксиданти, защитавайки клетките от увреждане от свободните радикали. Именно те причиняват преждевременно стареене, рак и други опасни заболявания.
Хроничното възпаление може да причини значителни вреди, срещу които копривата има противодействие. Растението съдържа различни съединения, които могат да потиснат инфламаторните процеси чрез намаляване на възпалителните хормони.
Уголемената простата при мъжете (доброкачествена хиперплазия на простатата) води до значителен дискомфорт по време на уриниране.
Около половината от мъжете на възраст 51 и повече години страдат от увеличение на тази жлеза. Сенната хрема е алергия, която включва възпаление на лигавицата на носа. Копривата се счита за естествено средство за нейното облекчаване.
Екстракт или чай от коприва инхибира възпалението, което може да предизвика сезонни алергии. Това включва блокиране на хистаминовите рецептори и възпиране на имунните клетки да освобождават химикали, предизвикващи алергичните симптоми.
Високото кръвно налягане е сериозен проблем, защото покачва риска от сърдечни заболявания и инсулти – водещи причини за смърт в световен мащаб. Копривата традиционно се използва за лечение на хипертония, като действа чрез няколко механизма.
Приемът на екстракт или чай от коприва се свързва с понижаване на нивата на кръвната захар. Всъщност това растение съдържа съединения, които могат да имитират ефектите на инсулина. Съединенията в копривата са особено полезни за жените на всички етапи от живота. Тя може да подобри общото здраве на репродуктивната система и често се включва като помощно средство за постменструален синдром, плодовитост и менопауза.
Чай от коприва:
Необходими продукти:
- 1 с. л. сушени листа от коприва
- 250 мл вода
- 1 ч. л. пчелен мед (по желание)
Начин на приготвяне:
- Сложете водата в джезве или друг малък съд и оставете да заври на котлона.
- Сложете сушените копривени листа в чаша, залейте ги с горещата вода и захлупете.
- Оставете за 10 минути, след което отстранете листата или прецедете чая през цедка в друга чаша.
- Ако желате, добавете меда и консумирайте вече готовия чай от коприва.
В много редки случаи са възможни нежелани реакции към билката. Някои хора съобщават, че са имали алергична реакция към инфузии от коприва, включително симптоми като уртикария. При някои пациенти с алергия към полени тя може да отлючи алергичен ринит. Има също така възможност копривата да повлияе на нивата на естроген и да доведе до тяхното завишаване. Бременните трябва да внимават с приема на чай от коприва и да се консултират с лекар относно употребата му, а поради липса на изследвания, деца под 12-годишна възраст също трябва да го избягват.
По публикацията работи: Велислава Велева