Грейпфрутът е един от малкото цитрусови плодове, които не произхождат от Азия. Присъства на пазарните сергии от ноември до май, в Италия отглеждането му е много ограничено и широко разпространено само в Калабрия и Сицилия. Консумиран предимно под формата на сок , той е плод, който рядко се среща на масата. Погрешно, защото не само е много универсален в кухнята, но е и много богат на полезни за здравето свойства.
Една порция (150 g) грейпфрут съдържа:
- Вода (136.8g)
- Протеин (0,9 g)
- Налични въглехидрати (9,3 g)
- Разтворими захари (9,3 g)
- Общо фибри (2,4 g)
- Натрий (2 mg)
- Калий (345 mg)
- Калций (26 mg)
- Фосфор (24 mg)
- Желязо (0,5 mg)
- Тиамона (0,08 mg)
- Рибофлавин (0,05 mg)
- Ниацин (0,30 mg)
- Витамин C (60 mg)
- Фолат (41 μg)
Плодът, в зависимост от сорта, има различни цветове на пулпата: тя може да бъде прозрачна или пигментирана с нюанси, вариращи от розово до червено. Всички се характеризират с високо съдържание на вода, имат прости захари като основно хранително вещество и имат добро съдържание на фибри , ценни за чревната хигиена и благосъстояние.
Калият е най-представеният минерал, следван от калций и магнезий .
Червеният цвят на новите сортове не се дължи на антоцианините, както се случва с портокалите, а на ликопена , каротеноидът, отговорен за червения цвят на доматите, на който розовият грейпфрут е отличен източник. Проучванията показват, че този пигмент е ценен съюзник на здравето на сърдечно-съдовата система . Благодарение на антиоксидантния си капацитет той може да бъде и защитен срещу различни тумори, като най-много доказателства има за рак на простатата, пишат от Dilei.it
Очевидно, както във всички цитрусови плодове, витамин С е в изобилие , толкова много, че с един плод е възможно да се покрият дневните нужди. Основно известно със способността си да укрепва имунната система, значението на това вещество не се ограничава до това: витамин С всъщност е от съществено значение за синтеза на колаген, който е основният протеин на съединителната тъкан и е сред основните съединения с антиоксидантна активност , които се въвеждат с храната.
Смутито от джинджифил и грейпфрут представлява истинска мина от витамини и минерални соли, експлозия от енергия и ресурси за нашето тяло. Комбинира витамин С от грейпфрута, който помага на имунната система да ни предпази от болести, с енергизиращия ефект на банана, богат на минерални соли, които помагат за възстановяване на запасите от течности, с антиоксидантното действие на джинджифила. Напитка, която може да се пие като сутрешна закуска, но също така е идеална като аперитив.
Превод и редакция: Велислава Велева