in

Според фън-шуй: Няколко саксийни цветя носят положителна енергия в дома ни

Снимка: Pixabay

Според фън шуй всички растения излъчват невидима положителна енергия, т.нар. универсална животворна енергия чи (чи също се намира във и около нас – във водата, цветята, животните, вятъра). Непрекъснатият ѝ поток ни кара да се чувстваме добре, здрави и спокойни.

Научете повече за осемте вида саксийни растения, които излъчват най-много добра енергия – струва си да ги имате у дома и на работа.

  1. Дърво на късмета: Този красив сукулент, който не изисква поддръжка, произхожда от Централна Африка. На закрито достига височина около един метър. Отглежда се главно заради атрактивните си месести зелено-сиви (често с червен кант) листа. Благодарение на тях растението излъчва положителни вибрации. Вярва се също така, че наличието на дърво на късмета допринася за добрия късмет (листата му са оформени като монети, поради което например в Англия дървото на късмета се нарича още дърво на парите). По време на вегетацията (от март до август) дебелолистните дървета се нуждаят от светло слънчево място, умерено поливане и наторяване веднъж месечно.

        2.  Маранта: Въпреки, че марантата не е от най-лесните за отглеждане саксийни растения, копринените ѝ, ръчно рисувани листа компенсират тежката работа. Благодарение на техния навик положителната енергия на растението се разпространява в цялото помещение. Марантите произхождат от тропическите райони на Централна и Южна Америка – затова осигуряването на висока влажност е от съществено значение за успешното им отглеждане. Растенията трябва да се пръскат ежедневно през лятото и два пъти седмично през зимата. Саксиите трябва да се поставят върху основа с вода и камъни. Марантите не се нуждаят от много светлина – те могат да стоят на сенчесто място, но през зимата изискват по-светло място.

        3. Алпийска виолетка: Алпийска виолетка (Персийска циклама) Персийската циклама е най-популярното цъфтящо саксийно растение и за съжаление едно от най-често изчезващите. Алпийската виолетка не е лесна за отглеждане – затова често се разглежда като едносезонно цвете. В същото време при подходящи условия то може да живее няколко години. Решаващо условие за успех е аклиматизирането на растението към условията в нашите апартаменти: цикламата не обича течение, цигарен дим или централно отопление, а колкото по-ниска е температурата, толкова по-дълго живее (през зимата оптималната температура за нея е 10-12 градуса).

       4. Бегония: Родът бегония наброява около 900 вида и обикновено се разделя на: декоративно-листни бегонии (въпреки че цъфтят през лятото, е препоръчително да се премахват съцветията веднага след появата им, което се отразява благоприятно на листата); декоративно-цъфтящи бегонии и храстовидни бегонии (които достигат над метър височина). Естественото местообитание на бегониите са тропическите влажни гори – затова те изискват висока влажност и леко сенчесто място, когато се отглеждат у дома. През лятото ги поливайте два пъти седмично (за предпочитане с вода без варовик), а през зимата – на около 10 дни. Бегониите се засаждат най-добре в широки и плитки контейнери. Не забравяйте да ги предпазвате от пряка слънчева светлина и течение.

  5. Фикус лира: Фикус лира Фикус лира е най-декоративното смокиново дърво, отглеждано на закрито. Растението достига височина около 3 метра, а вълнообразните му сочнозелени листа са с форма на цигулка (дълги до 60 см). Отглеждането на фикуса не е трудно – изисква светло място (но го предпазвайте от пряка слънчева светлина), влажен въздух (добре е да пръскате растението поне веднъж седмично), измивайте листата с гъба веднъж месечно (не използвайте полиращи препарати). През зимата поливайте фикуса веднъж седмично, а през лятото – поне два пъти седмично. Фикусът лирата несъмнено привлича погледите, но за да се развие пълноценно, се нуждае от достатъчно пространство, далеч от други растения.

По публикацията работи: Велислава Велева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/