in

Интервю със сеизмолог: Заплашена ли е Варна от силно земетресение?

Колаж: Редакция "Нова Варна"

От медия „Нова Варна“ специално се свързахме с един от известните български сеизмолози – Чл.кор.дфн Димчо Солаков, за да ни даде своето експертно мнение за последните унищожителни земетресения в Турция и Сирия. Кои са най-силните земетресения във Варненска област и кога са се случвали? Наблюдава ли се в България повишена сеизмична активност? Ще откриете отговорите на тези въпроси, ако прочетете цялото интервю тук. 

Чл.кор.дфн Димчо Солаков е учен физик с дългогодишна кариера в областта на сеизмологията. През 2011 г. получава своята професорска степен, а от 2012 г. е и член кореспондент на БАН. Областите на изследване, с които той се занимава са: сеизмичност, сеизмичен хазарт, статистически методи в сеизмологията, сеизмични мрежи. Резултати от свои изследвания той е представял в повече от 180 публикации, в над 80 научни доклада на международни и национални мероприятия. До момента е участвал в над 50 национални и международни научни проекта.

– Професор Солаков, бихте ли ни разказали за най-силните земетресения във Варна и областта, които са регистрирани до този момент?

Най-силно влияние върху Варна и областта имат морските земетресения около нос Калиакра. Още от дълбока древност Варненския регион е бил доста добре развит и населен. Както знаят Вашите читатели, там минават множество Римски пътища, по които ние съдим за случили се земетресения в миналото. Това е сравнително надежден метод за изследване.

Документирани са 4 силни земетресения във Варна и областта – от 50 г. пр. Хр. до 1901 година. Тогава последно е регистриран трус с магнитут 7,2 по Рихтер.

Друго по-силно земетресение, което е усетено във Варна, е от 2009 г. То беше с магнитут 5 по Рихтер.

И четирите труса, за които Ви говорих по-рано, са били с магнитут над 7.

– Какви са причините за нестихващите земетресения, както в Турция и в Сирия, така и в Румъния?

В Турция и Сирия нещата са ясни. Стана едно много силно земетресение и това, което последва е съвсем нормална реакция. Има много сериозна автершокова поредица, като най-силният автершок е с доста висок магнитут от 7,5 по Рихтер.

Същото е положението и в Румъния. Стана земетресение от 5,5, което беше предшествано от един форшок.

Така че това са последните по-силни земетресения, случили се около България.

– Наблюдава ли се повишена сеизмична активност и на българска територия?

Не, не се наблюдава. Случват се сравнително слаби земетресения. Просто, хората са доста по-чувствителни в момента към информация за трусове и реагират по-емоционално, отколкото в обикновена ситуация. По средствата за масова информация сега се обръща внимание на земетресения, които преди трагедията в Турция и Сирия, никой не отразяваше.

– Благодарим Ви за този разговор и за това, че внесохте успокоение с информацията, която споделихте с нас и нашите читатели!

Публикувано от Венета Николова

Магистър по „Публична комуникация“ от ФЖМК към СУ „Св. Климент Охридски“. Варненка, майка на едно дете, работила в сферата на връзките с обществеността (PR).