in

След дискусия във Варна: Трябва ли учебните програми да бъдат с по-малко понятия и фактология?

Снимка: Pixabay

Както Ви съобщихме вчера, във Варна се проведе дискусия по въпросите на законодателството на предучилищното и училищното образование. Участниците в срещата се обединиха около идеята за въвеждане на промени в закона за предучилищното и училищно образование. Според Красимир Вълчев, министър на образованието и науката в периода 2017-2021 г., учебните програми трябва да бъдат с по-малко понятия и фактология. По негови думи друга важна задача, по която следва да се работи, е намаляването на административната тежест на учителите

При голям интерес премина дискусията по въпросите на законодателството на предучилищното и училищното образование, която бе организирана от Синдиката на българските учители, Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, със съдействието на Община Варна, с участието на Красимир Вълчев, министър на образованието и науката в периода 2017-2021 г. и кмета на Варна Иван Портних. В нея се включиха учители и директори на училища и детски градини, педагогически съветници.

Участниците в срещата се обединиха около идеята за необходимостта от промяна на закона за предучилищното и училищно образование. Красимир Вълчев заяви, че от приемането му са минали 6 години, което е достатъчно дълъг период, за да се видят проблемите. Той допълни, че е най-важното какво ще учат децата, които ще са на пазара на труда през 2060-2070 година. Според него учебните програми трябва да бъдат с по-малко понятия и фактология. Намаляване на административната тежест на учителите също е задача, по която трябва да се работи.

„Необходими са две-три програми за детските градини, такива за оправяне на училищните дворове и изграждане на поне 2 спортни площадки в тях, за нови и модерно обзаведени кабинети, за осигуряване на достъпна архитектурна среда в образованието, но всичко това изисква средства“, смята бившият образователен министър.

Преди промени в законодателството трябва да има цялостно обследване в него, посочи председателят на синдикат „Образование“ Галина Димитрова. Веселин Рашев от Синдиката на българските учители, благодари за доброто сътрудничество с Община Варна в лицето на кмета Иван Портних и на директора на дирекция „Образование и младежки дейности“ Лилия Христова. „Колективните трудови договори в сферата на образованието, които подписваме във Варна, са пример за останалите градове. Вярвам, че подкрепата за учителите, която получаваме от местната власт, ще продължи“, заяви Веселин Рашев.

Публикувано от Пламена Сутева

Завърших Икономически университет - Варна със специалност “Реклама и медийни комуникации” и специалност “Маркетинг”. Медийните комуникации и писането са моята страст. С работата си желая да съм полезна на обществото.