Безспорно диетата е от голямо значение при болните от диабет. Според проведени научни изследвания, някои храни и билки могат да са от помощ при борбата с високите нива на кръвната захар. Научно доказано е, че има една билка/подправка, която, приемана заедно със семена, хляб и добавки, може да повлияе изключително добре върху балансирането на нивата на инсулин
Ето и коя е тази почти чудотворна билка, която може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар:
Установено е, че семената от сминдух помагат за понижаване на нивата на кръвната захар, споделят учени от Националния институт по здравеопазване (NIH) на САЩ.
Семената от сминдух съдържат фибри и други химикали, които помагат за забавяне на храносмилането и също така намаляват усвояването на въглехидрати и захар от тялото. Установено е също, че те подобряват използването на захар от организма и увеличават количеството отделен инсулин, пише сайтът Актуално.
Малко проучвания потвърждават, че сминдухът е ефективно лечение за други състояния. Едно проучване допълнително изследва ползите от хляба, поръсен със сминдух, като възможно лечение на диабет. „Хлябът, към който е добавен сминдух, е тестван за ефект върху въглехидратния метаболизъм. На осем пациенти с диабет, контролиран от диета, са дадени две филийки хляб (56 g) и 5% сминдух. Кръвната глюкоза и инсулинът им са били проверявани периодично в продължение на четири часа след консумация. „Кривата на глюкозата и инсулина е по-ниска след консумация на сминдух, но достига значимост само с инсулин“, отбелязва проучването.
„Хлябът запазва функционалната способност на сминдуха да намалява инсулиновата резистентност. Консумацията на печива, поръсени с тази подправка, може да намали инсулиновата резистентност и да излекува диабет тип 2″, споделят учените. В тази връзка Националният институт по здравеопазване (NIH) твърди, че проведеното изследване за сминдуха предоставя достатъчно доказателства за способността му да понижава нивата на кръвната захар. Тази подправка е източник на много хранителни вещества като фолиева киселина, рибофлавин, мед, калий, калций, желязо, манган, витамин А, В6, С, К и други.
Важно: Статията не замества балансираното хранене, както и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение!
По публикацията работи: Пламена Сутева