Проучване върху жаби, проведено през 2010 г., показва въздействието на земетресенията върху животните. Жабите са напуснали естествения си хабитат дни преди земетресение с магнитуд 6,3 по Рихтер в Италия. Установено е, че жабите са напуснали местата си за размножаване точно преди земетресението с магнитуд 6,3, което разтърси Италия през 2009 г.
Проучване, публикувано в списанието на Лондонското зоологическо дружество, може да даде отговор на дебата „усещат ли животните земетресения?“, пише „Хабертюрк“.
Проучването установява, че 96% от мъжките жаби в една популация са напуснали местата си за размножаване пет дни преди земетресението с магнитуд 6,3 по Рихтер, което разтърсва региона Л’Акуила в Италия през 2009 г. Освен това мястото на размножаване се е намирало на 74 км от епицентърa.
Броят на двойките жаби в района на размножаване също е намалял до нула три дни преди земетресението. От датата на земетресението до последния значителен вторичен трус (с магнитуд 4,5) не е установено ново размножаване в района.
Тази промяна в поведението на жабите съвпаднала с нарушенията в йоносферата, най-горния електромагнитен слой на земната атмосфера, засечени с помощта на много нискочестотно (VLF) радиосондиране. Причината за тези смущения в йоносферата остава неизяснена, но се предполага, че става дума за енергийни колебания, причинени от земетресението.
„Нашето изследване е едно от първите, които документират поведението на животните преди, по време и след земетресение. Резултатите ни показват, че жабите са в състояние да улавят предсеизмични сигнали, като например освобождаване на газове и заредени частици, и да ги използват като своеобразна система за ранно предупреждение“, заявяват учените. Науката все още не е установила окончателна връзка между животните и земетресенията, но изследвания от различни гледни точки може би един ден ще ни предоставят убедителни данни.
По публикацията работи: Велислава Велева