in

За силна и здрава коса: Кои масла и аминокиселини да използваме и кои да избягваме

Колаж: Нова Варна

Някои масла могат да повлияят на здравето на косата и загубата на такава. Какво е добре да използваме и от кое е добре да се ограничаваме? Подобно на кожата, всъщност те могат да бъдат индикатор за вътрешни проблеми като хормонални нарушения, дефицит на минерали, анемия , депресия. 

Само си помислете как се променя косата след периоди на интензивен стрес или неправилни хранителни навици, наложени с течение на времето поради драстични диети, основно базирани на преброяване на калории в храни , напълно небалансирани и често лишени от основни вещества за кожата и нейните придатъци. И така, как да осигурим здрава и силна коса? Решението идва от природата. За да поддържате здрава коса, добрата диета е преди всичко важна, пише dilei.it.

Мастни киселини за противодействие на косопада:

В центъра на вниманието на учените днес са мазнините . Полезен ресурс за тялото, а не просто натрупване, което трябва да се „унищожи“, за да бъде красиво и да се върне във форма. 

„Този ​​подход – обяснява проф. Пиер Луиджи Роси , университетски професор и медицински специалист по науки за храненето и превантивна медицина в Арецо , вече е остарял. И точно ежедневната диета влияе върху дермалните адипоцити. „Необходимо е те да имат в себе си правилните мастни киселини , в които доминира олеиновата киселина, съдържащи се главно в екстра върджин зехтина , и късоверижните мастни киселини, които също се намират в козите сирена , както и да се произвеждат от микробиотата с водоразтворими диетични фибри”, обяснява професорът.

Серни аминокиселини за красота на косата:

След това акцентира върху серните аминокиселини. “ Метионин, цистин и цистеин – продължава проф. Pier Luigi Rossi – укрепват косата и я защитават от външни агресии, тъй като се намесват в структурата на кератина , протеинът, който заедно с вода, мазнини, пигменти и микроелементи като сяра, цинк, мед и магнезий образуват и придават текстура на косата.

Затова е необходимо поне три пъти седмично да се яде риба , два пъти бяло месо и веднъж червено месо, яйца, шунка”, продължава експертът. „Особено полезни за тази цел са: бобовите култури (леща и нахут, които се понасят по-добре от червата от боба); овесени ядки; киноа; амарант и на първо място просо .

Най-добрите природни средства:

Допълнителна помощ може да дойде от света на природните комплекси . Хвощ, просо, бирена мая и пчелно млечице могат да бъдат особено ефективни за здравето на косата. Всъщност пчелното млечице има страхотни тонизиращи свойства за организма при стрес, докато хвощът и просото, с високото си съдържание на силициева киселина, помагат за укрепване на косата .Към тези съвети за хранене трябва да се добави изборът на  вода . „Затова препоръчвам да проверите сулфатната стойност на етикета и да изберете тези със стойност по-висока от 80-100 mg/литър сулфати. Водите със сяра освен всичко друго са полезни и за здравословна чревна хигиена”, заключава проф. Пиер Луиджи Роси.

Превод и редакция: Велислава Велева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/