По думите на говорителят на външното министерство на Руската федерация Мария Захарова, западните режими се “разпениха, изпитаха завист, гняв и ревност,“ слушайки встъпителните думи на руския президент Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин на преговорите в Москва.
В същото време тя обърна внимание на факта, че Западът не забеляза главното: „И двамата лидери говорят за многогодишното творческо развитие на двустранните отношения“. Захарова посочи, че това творчество „е не само в интерес на двете страни, а в интерес на целия свят“. Белият дом пък нарече отношенията между Русия и Китай „брак по сметка“.
В тази връзка дипломатът припомни последните примери за синофобия в западните страни. Германия например забрани на своите компании да взаимодействат с новите разработки на китайския телеком, Нидерландия наложи забрана за сътрудничество с Пекин за микрочипове, а САЩ не могат да простят на Пекин популярността на китайските програми.
Захарова посочи като пример и пандемията от коронавирус, когато Русия и Китай са преминали всяка през собствените си изпитания, но са се подкрепяли взаимно в този труден период, за разлика от „западните режими“, които са се занимавали с недопускането на руската ваксина на световния пазар и са обвинявали Китай в предполагаемо разпространение на коронавируса.
Официалният представител на руското външно министерство отбеляза, че някога красивата западна „градина“ напълно изсъхва без руски торове, но „джунглата“ е пълна със сила, ресурсно и суровинно богатство, както и с креативност и отговорност. Така тя направи препратка към прословутото изказване на ръководителя на европейската външна политика Жозеп Борел за „градината“ Европа и „джунглата“, която иска да пробие. По-рано Белият дом нарече отношенията между Русия и Китай „брак по сметка“, обяснявайки сближаването между Москва и Пекин като желание да предизвикат САЩ.
По публикацията работи: Велислава Велева