in

Прекомерната жажда може да е симптом за наличие на болест

Снимка: Pixabay

Достатъчният прием на вода е жизненоважен за правилното функциониране на организма и здравословното ни състояние. Обаче, в случай че постоянно пием вода и въпреки това жаждата не се утолява, е възможно да имаме здравословен проблем. Прекомерната жажда се нарича научно полидипсия, което само по себе си не е боелестно състояние, но може да бъде симптом за наличие на друга болест

Патологично прекомерната жажда и приемът на големи количества течности на ден се наричат полидипсия. Състоянието може да продължи дни, седмици или дори по-дълго, в зависимост от причината. Хората, страдащи от полидипсия, изпитват жажда през по-голямата част от времето или непрекъснато и не могат да утолят жаждата си, независимо колко пият, съобщава Актуално.

Полидипсията сама по себе си не е заболяване, а симптом на определени здравословни проблеми. Прекомерната жажда често е първият признак на диабет. Ето защо тя не трябва да се подценява и трябва да бъде прегледана от лекар.

Хората с полидипсия приемат до 5/6 литра вода на ден.

Полидипсията обикновено е придружена от полиурия или прекомерно уриниране. Тя се диагностицира, когато количеството на урината надхвърля 2500-3000 милилитра на ден. Трети симптом, който често се появява при прекомерна жажда, е постоянната сухота в устата.

Гореспоменатите симптоми могат да бъдат придружени от симптоми, характерни за основно заболяване, като например диабет.

Прекомерното снабдяване с вода може да доведе до водна интоксикация. Възможните симптоми на това състояние включват: слабост, умора, главоболие и замайване, мускулна слабост, мускулни крампи, гадене, повръщане, диария, дезориентация.

Кои заболявания причиняват прекомерна жажда?

Прекомерната жажда може да бъде причинена от високи нива на кръвната захар (хипергликемия). Тя често е един от първите забележими симптоми на диабет, особено тип 1.

Повишената жажда, сухотата в устата и полиурията също са симптоми на кетоацидоза – едно от опасните усложнения на диабета. Главната причина за нея е инсулиновият дефицит, който може да се появи при прекъсване на инсулиновата терапия, при неправилна употреба на инсулин или в ранните стадии на диабет тип 1, когато той все още не е диагностициран.

Полидипсията може да бъде причинена и от уремия. Това е заболяване, свързано с недостатъчно производство, секреция или действие на хормон, отговорен за управлението на течностите в организма. Въпросният хормон е вазопресин, известен също като антидиуретичен хормон. Уремията се характеризира с производството на много големи количества урина на ден.

Усещането за прекомерна жажда може да бъде причинено от анемия. Анемията възниква при липса на червени кръвни клетки (еритроцити), които пренасят кислород до органите и тъканите, или когато количеството на хемоглобина, съдържащ се в еритроцитите, е твърде ниско. Полидипсията не е вероятна при лека анемия, а при по-тежки състояния, когато анемията прогресира бързо.

Излишъкът на калций в организма, или хиперкалциемията, също може да бъде причина за повишена жажда. Други симптоми на това състояние са полиурия или често уриниране, гадене и повръщане, болки в корема, летаргия, мускулна слабост.

Сърдечната, чернодробната или бъбречната недостатъчност също могат да причинят продължаваща недостатъчност на течности. Полидипсия се среща и при различни психиатрични разстройства (напр. шизофрения или биполярно афективно разстройство). Този тип се нарича психогенна полидипсия. Пациентите често не осъзнават, че приемът им на течности е прекомерен.

Други възможни причини за прекомерна жажда

Причината за изпитването на прекомерна жажда може да е дехидратация. Това състояние настъпва, когато консумираме или губим повече течности, отколкото приемаме, и организмът не разполага с достатъчно вода и други течности, за да изпълнява нормалните си функции.

Както се подчертава от Световната здравна организация (СЗО), трябва да приемаме по 30 ml вода на килограм телесно тегло на ден.

Прекомерната жажда може да бъде и страничен ефект от някои лекарства, включително литий, някои антипсихотици и диуретици.

В някои случаи жаждата може да бъде причинена от това, което току-що сте яли. Яденето на солени или пикантни храни може да предизвика внезапна жажда. Чувството за жажда, както и уринирането по-често от обичайното, са често срещани при бременност. Рядко, но все пак тези проблеми могат да бъдат признак на гестационен диабет.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/