На днешния светъл празник 24 май, в предаването „Активни варненци” ще Ви срещнем с един млад български учител – Александър Иванов.
Той е възпитател и преподавател в Хуманитарна гимназия – Варна. Той учи младите на психология и философия, организира множество младежки инициативи. Също така е и професионален медиатор.
Здравейте, г-н Иванов! На днешния прекрасен ден – Денят на българската култура, просвета и азбука, празнуваме ли най-българския празник?
Здравейте! Радвам се, че сме заедно, и то на този мой любим празник. Смятам, че това наистина е най-българският празник. Още от детството си много съм се вълнувал, когато дойде 24 май. Това е празникът на усмивките, на цветята. Освен българската просвета и култура, тогава показваме в действителност какво сме дали на света, именно ние българите. Както често обичам да се шегувам, този празник ми е по-скъп отколкото собствения ми рожден ден.
Младите отчитат ли днешния ден? Чувстват ли специална емоция днес?
Слава Богу, има много ученици, които се вълнуват, особено малките. За тях 24 май наистина е много голям празник. Но има и големи ученици, които вярват, че това е най-българския празник и това много ме радва. Според мен отношението към тези празници се възпитава в учениците. Ние, в Хуманитарна гимназия, много се стараем да възпитаваме това в тя.
Какво е отношението на младите към гражданството, към това да са жители на нашия град? Активни ли са?
Струва ми се, че учениците стоят доста встрани от идеята за гражданство. Затова много се радвам, че променихме учебните програми в посока на това, че създадохме предмет „Гражданско образование“. Догодина отново ще го водя, тъй като периодично се сменяме. По този предмет учениците учат как да създадат своя социален проект да променят заобикалящата ги среда. Смятам, че това е едно от най-важните неща, които трябва да възпитаваме в тях.
Има ли примери досега младите да са променили нещо в града?
Разбира се. Например, когато бях студент, аз и колегите ми положихме доста усилия за това картите в Градския транспорт да бъдат на същата цена, каквато е и в другите градове, например. Те да бъдат за всички автобусни линии. Разбира се, тук много ни помогна Община Варна и всички, които допринесоха за това. Но ние го инициирахме, ние настоявахме за тази промяна. Винаги съм казвал, че има нужда от хора, които да поемат отговорност.
Отговорни ли са младите? Различават ли се от другите поколения?
Отговорни са по-скоро към личните си цели и интереси. Смятам, че трябва да възпитаваме децата на отношение към общото благо. За съжаление живеем в свят, в който личните цели са по-важни от обществените.
Има ли я в младите представата за екипност, този дух на общност?
Има, защото доста се стараем да работим в екипни задачи, но се наблюдават и проблеми с това. При такива задачи винаги има конфликтни ситуации – кой не свършил работа, кой е пренебрегнал задачите, кой много работил. Ние разпределяме екипите на случаен принцип, тъй като в живота няма как да избираме с кого да работим. Затова трябва да свикват от сега.
Беше обсъдена и темата за внедряването на технологиите в съвременното образование и пречат ли или помагат на обучението.
„Технологията е част от образованието, но тя трябва да бъде използвана така, че да помага на учениците, а не просто да ги забавлява и накрая да няма никакъв резултат“, твърди младият варненски учител.
Повече от разговора на Николай Танчев с Александър Иванов, можете да чуете във видеото: