Много хора са на мнение, че хималайската сол превъзхожда по много параметри обикновената сол и е в пъти по-полезна. Но всъщност преувеличени ли са ползите от хималайската сол? Специалисти казват, че за да получим реално някакви ползи за здравето, трябва да приемат повече от 30 грама на ден. От друга страна СЗО препоръчва да се ограничи консумацията на готварска сол до 5 г на ден.
Хималайската сол се добива в Пакистан, в солни мини близо до Хималаите. Придобива розовия си цвят благодарение на железния оксид и други примеси, които се съдържат в почвата. Но вкусът и мирисът й практически не се различават от обикновената сол, съобщава сайтът Здравето.
По-здравословна ли е хималайската сол от готварската?
Някои производители твърдят, че розовата хималайска сол е по-ценна за здравето, тъй като превъзхожда бялата готварска сол по количеството си микро- и макроелементи, като при това съдържа и по-малко натрий.
Всъщност австралийски учени са открили, че хималайската сол съдържа приблизително 8% по-малко натрий от бялата йодирана сол. И около 8,5 пъти повече калций (2,6 г/кг срещу 0,3 г/кг), 32 пъти повече магнезий (2,6 г/кг срещу 0,08 г/кг) и 24 пъти – калий (2,4 г/кг срещу 0,1 г/кг). Също така 0,63 г/кг желязо и 0,002 г/кг манган са открити в продукт от пакистанските мини, докато тези елементи изобщо не присъстват в бялата йодирана сол.
И въпреки че всички тези минерали са наистина необходими за организма, консумацията на розовите кристали няма да помогне за предотвратяване или компенсиране на техния дефицит. За да получите поне някакви ползи за здравето, трябва да ядете повече от 30 грама хималайска сол на ден. В същото време СЗО препоръчва да се ограничи консумацията на готварска сол до 5 г на ден. Превишаването на нормата може да повиши кръвното налягане и да увеличи риска от сърдечни заболявания.
По публикацията работи: Пламена Сутева